Radio Gra Wrocław

Od dzisiaj można składać wnioski o zakup węgla po 2000 złotych za tonę

Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, których podstawowym źródłem ciepła jest piec na węgiel i ma to potwierdzenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli ktoś skorzystał z zakupu węgla po preferencyjnych cenach i kupił 1,5 tony w zeszłym roku, może jeszcze nabyć kolejne 1,5.

/zdjęcie ilustracyjne, pixabay

Co jeśli nie kupiliśmy węgla w tamtym roku?

W takim przypadku możliwy jest zakup węgla do 3 ton dla jednego gospodarstwa domowego. Zgodnie z rządowymi wytycznymi mieszkańcy będą mogli nabywać węgiel po 2 tys. zł za tonę. Cena nie zawiera usługi transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego oraz pakowania w worki.

Jak złożyć wniosek?

Wszyscy mieszkańcy, którzy spełniają kryteria i są zainteresowani zakupem węgla w cenie 2000 zł za tonę, powinni złożyć jednorazowy wniosek w jednym z dwóch Centrów Obsługi Mieszkańca – przy ul. Zapolskiej 4 lub Bogusławskiego 8-10. Do obsługi tego zadania mieszkańcy mają do dyspozycji po 2 stanowiska w każdym z tych COM-ów. We wniosku wskazują rodzaj oraz ilość węgla, jaką chcą nabyć w tym roku. Do urzędu można przyjść z już wypełnionym wnioskiem, wcześniej pobranym np. ze strony  lub wypełnić go na miejscu.

Wnioski można składać do końca stycznia. W zeszłym roku we Wrocławiu z tej możliwości skorzystało blisko 1400 osób. Zdecydowana większość wniosków, ponad 90%, była złożona osobiście w urzędzie, reszta wpłynęła droga elektroniczną

– informuje Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jaka jest dostępność węgla?

Po dwóch dniach roboczych od dokonania wpłaty, w Punkcie Obsługi Klienta Ekosystemu przy ul. Sikorskiego 2-8, pok. 012, będzie można odebrać fakturę – dokument upoważnia do odbioru surowca. Każdy dostanie też wykaz oraz numery telefonów do składów węglowych, aby umówić się już bezpośrednio na dostawę.

Dystrybucja węgla do mieszkańców w pierwszym, ubiegłorocznym etapie przebiegła sprawnie. Jesteśmy gotowi, by w drugiej turze było tak samo. W grudniu węgiel odebrało ponad 600 mieszkańców Wrocławia. Co istotne, dla wielu z nich był to węgiel z polskich kopalń. Rozdysponowaliśmy wtedy około 800 ton. W tym roku zamówiliśmy już 1300 ton i większość z tego jest już w składach. Ewentualne dalsze partie będą pojawiać się systematycznie i zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców

– mówi Przemysław Zaleski, prezes Ekosystemu.

Do dyspozycji mieszkańców uruchomiona została infolinia:

  • 71 75 86 996 (w godzinach 7.30-15.30)

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać:

  • ul. Bogusławskiego 8-10, sala S4, okienko 4 i 5.
  • ul. Zapolskiej 4, hall wejściowy, okienko A i B

Nr konta do wpłat:

  • 41 1020 5226 0000 6402 0777 3403

Wpłaty można dokonać przelewem na w/w rachunek lub gotówką (bez dodatkowych opłat i prowizji) w oddziałach banku PKO BP na terenie Wrocławia.

Wnioski znajdziecie na stronie internetowej TUTAJ