Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Panorama Racławicka będzie czynna w Boże Ciało. Przedstawiamy plan wydarzeń na najbliższy weekend

Facebook

8 czerwca w Boże Ciało Muzeum „Panorama Racławicka” będzie otwarte dla zwiedzających w godz. 08:30-19:00. Pozostałe Odziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu będą zamknięte.

/fot. fb. Panorama Racławicka/

W kolejne dni długiego weekendu w Gmachu Głównym zaplanowano m.in. wydarzenia związane z obchodami 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej. Będą to:

  • wykład Sławomira Ortyla pt. „Szymborska – przenikliwie o życiu i sztuce”, w trakcie którego prelegent zestawi wiersze noblistki z dziełami sztuki, które zainspirowały ją do mówienia o uczuciach, człowieku i świecie
  • zabawa plastyczna Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat pt. „Między kolażem a poezją”, której uczestnicy zainspirowani kolażami noblistki stworzą własne kompozycje z materiałów plastycznych i słów

Z kolei w Muzeum Etnograficznym została otwarta kolejna wystawa czasowa pt. „Intrygujące!”. Jej tematem są muzealne odkrycia, ciekawostki i sensacje wcześniej opublikowane w formie tekstów w blogu „Intrygujące!” na stronie tutaj.

Zwiedzający zobaczą niezwykłe przedmioty, wśród nich ozdoby wykonane z włosów, artefakty związane z piernikarstwem i drukowaniem tzw. blaudruków, instrumenty muzyczne, elementy strojów tradycyjnych i inne zabytki, z których każdy jest intrygujący.

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach (10–11.06)

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

10.06, g. 11:00.

Między kolażem a poezją – zabawa plastyczna Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej.

Jak powstały kolaże Szymborskiej? Poetka miała problem z kupnem ładnych pocztówek, więc zaczęła robić je samodzielnie. Na zajęciach przyjrzymy się postaci naszej noblistki oraz damy się ponieść pracy twórczej przy własnych kompozycjach z materiałów plastycznych oraz słów.

Bilety w cenie 5 zł.

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

10.06, g. 12:00.

Szymborska – przenikliwie o życiu i sztuce. Wykład Sławomira Ortyla z okazji obchodów 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej

Prelegent pokusi się o próbę wyboru tych wierszy Wisławy Szymborskiej, w których poetka nawiązuje do dzieł sztuki. Pozwoli to na zestawienie tekstu pisanego z pracami plastycznymi, które inspirowały noblistkę do mówienia o uczuciach, człowieku, świecie.

Wstęp wolny.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116.

11.06, g. 11:00.

Sztuka Młodej Polski – wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Okres Młodej Polski to jeden z najciekawszych etapów w sztuce polskiej ostatnich dwóch stuleci. Od końca XIX w. do wybuchu I wojny światowej, pomimo braku państwowości, rozwijały się w Krakowie, Lwowie i Warszawie liczne nurty artystyczne, które decydowały o obliczu tego okresu. Obok najbardziej spektakularnej secesji pojawiały się dzieła reprezentujące impresjonizm, postimpresjonizm, ekspresjonizm i symbolizm. Cały czas silna była także tradycja malarstwa historycznego i akademickiego. Niemniej o obliczu epoki decydowały dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej. To przede wszystkim ich twórczości poświęcone zostanie spotkanie z cyklu „Kurs historii sztuki”, choć nie zabraknie też twórców mniej znanych, a równie interesujących.

Bilety w cenie 10 zł.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116.

11.06, g. 13:00.

Rembrandt kontra Vermeer – wykład dr dr Beaty Lejman

Zakończona właśnie w amsterdamskim Rijksmuseum wystawa dzieł Jana Vermeera van Delft jest świetną okazją do rozmowy o twórczości tego holenderskiego malarza. Ogromna różnica losów i stylu Vermeera oraz Rembrandta dobrze oddaje przemiany w kulturze siedemnastowiecznej Holandii. Obydwaj twórcy od lat konkurują o tytuł symbolu Złotego Wieku tego małego kraju, który wydał wówczas wielu znakomitych artystów. Który z nich ma większe szanse w tej rywalizacji?

Wstęp wolny.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116.

Muzeum Etnograficzne, 11.06, g. 12:00.

Pamiątka zaklęta w szkle – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”, prowadzenie Julia Szot. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”

Imieniny, gody, jubileusze to święta wymagające szczególnej oprawy, poczęstunku oraz – koniecznie – podarunków. Podobnie jak dzisiaj, tak i dawniej własnoręcznie wykonane upominki podlegały różnym modom i zmianom gustów. Zmieniała się ich forma, materiał oraz technika wykonania. Najważniejsze było jednak zawsze, by prezent podarowany był z głębi serca. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają malowaną na szkle laurkę utrzymaną w duchu dawnych pamiątek jubileuszowych.

Bilety w cenie 5 zł.

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj