Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Próbowali wysadzić bankomat dynamitem górniczym

Facebook

Próbowali wysadzić górniczym dynamitem bankomat z prawie 800 tys. zł. Dwaj włamywacze spłoszeni przez ochroniarza, uciekli, lecz zostawili ślady. Wpadli w ręce policji. Usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu – poinformowała Prokuratura Krajowa. Śledczy sprawdzą też czarny rynek, na którym przestępcy zaopatrują się w materiały wybuchowe używane między innymi w kopalniach.

policjanci
/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

We Wrocławiu złodzieje próbowali wysadzić bankomat, w którym było 759 tysięcy 200 zł. Zostali jednak spłoszeni przez pracownika ochrony. Do wysadzenia urządzenia zamierzali użyć 335 gramów materiału wybuchowego oraz instalacji zapalnikowej.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce znaleźli dynamit używany w górnictwie oraz budownictwie. Zabezpieczyli również liczne przedmioty, w tym ze śladami linii papilarnych.

Przedmioty zostały poddane badaniom przez biegłych z zakresu genetyki oraz daktyloskopii. Specjaliści wyodrębnili ślady biologiczne, na podstawie których ustalili materiał DNA.

Podejrzani wpadli w ręce policji. Okazało się, że na przedmiotach pozostawionych na miejscu zdarzenia było ich DNA. Ponadto w mieszkaniu jednego z nich ujawniono kolejne materiały wybuchowe.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące usiłowania włamania do bankomatu przy użyciu materiałów wybuchowych. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Z uwagi m.in. na obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanych areszt na 3 miesiące.

Prokuratorzy będą jeszcze sprawdzać, czy podejrzani mieli związek również z włamaniami do bankomatów, do jakich dochodziło od sierpnia 2023 r. w woj. wielkopolskim oraz lubuskim. W ich trakcie sprawcy używali materiałów wybuchowych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie. PAP ustaliła, że śledczy będą też badać wątek materiałów wybuchowych. W Polsce posiadanie ładunków jest nielegalne, dlatego prokuratorzy mają ustalić, jak złodzieje weszli w posiadanie górniczego dynamitu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024