Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Przedstawiamy letni program Muzeum Narodowego i jego oddziałów

Facebook

Moda stanu wojennego, Wakacje z Panoramą, czy może Lato w Pawilonie? To tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ciągu najbliższych dni w Muzeum Narodowym i jego oddziałach we Wrocławiu. Zapraszamy do podsumowania.

/fot. fb. Panorama Racławicka/

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

26.07, g. 12:00 i 14:00

Kolorowy świat mody. Sukienki ślubne, balowe i codzienne z lat 80. XX wieku – warsztaty w ramach cyklu „Miszmasz. Twórcze wakacje w Muzeum Narodowym” dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Michał Pieczka

W trudnym okresie stanu wojennego w Polsce (1981–1983) niełatwo było kupić ubrania w sklepie. Brakowało również materiałów i akcesoriów pasmanteryjnych. Dlatego zaradne kobiety szyły dla siebie suknie z tego, co było dostępne w domu, np. z tetrowych pieluch i resztek krawieckich! Podczas wspólnego zwiedzania wystawy czasowej „Moda stanu wojennego” obejrzymy przykłady takich właśnie niezwykłych sukienek. Następnie wykonamy własne projekty modowe przy użyciu łączonych technik z materiałów pochodzących z odpadków.

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
 • Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

28.07, g. 12:00 i 14:00

Z czaplami, rybami i bocianami w świecie tłoków i pieczęci – warsztaty w ramach cyklu „Miszmasz. Twórcze wakacje w Muzeum Narodowym” dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Michał Pieczka

Okolice Żmigrodu leżącego nad Baryczą słyną z wielu stawów rybnych, które od wieków już przyciągają różne gatunki ptaków wodno-błotnych, m.in.: czaple, bociany, kormorany, łabędzie, różne kaczki i gęsi. Podczas wspólnego oglądania wystawy czasowej „Kraina ryb, czapli i bocianów. Tłoki sądowych pieczęci wiejskich wolnego państwa żmigrodzkiego” przyjrzymy się wizerunkom tych właśnie ptaków umieszczonych na prezentowanych obiektach. Następnie dzieci zaprojektują własną pieczęć lub tłok z wizerunkiem ulubionego ptaka.

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
 • Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

22.07, g. 13:00

„Moda stanu wojennego” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Wystawa jest pierwszą w Polsce prezentacją poświęconą ubraniom tworzonym i noszonym w trudnym okresie stanu wojennego. Obejrzeć na niej można kreacje, które dziś są świadectwem historii. Powstałe w czasach kryzysu początku lat 80. były wyrazem aktywnego podejścia do rzeczywistości, medium osobistej ekspresji czy wynikiem własnej interpretacji modnych zachodnich trendów.

 • Wstęp z biletem na wystawę czasową
 • Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
 • Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum „Panorama Racławicka”

25.07, g. 9:15

Wakacje z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Wtorkowe poranki z Panoramą to letnie spotkania edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów malowidła Styki i Kossaka, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców tego dzieła. Obejrzą jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.

 • Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie
 • Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
 • Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”

Muzeum Etnograficzne

25.07, g. 12:00

Mały ul – wakacyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, towarzyszące wystawie „Intrygujące!”, prowadzenie: Julia Szot

Pszczoły przez wieki cieszyły się wielkim szacunkiem człowieka, który mógł korzystać z produkowanego przez nie miodu i wosku. Świadectwem wielowiekowej, wspólnej historii są znajdujące się w zbiorach muzealnych ule. Poza przyjrzeniem się historycznym sposobom hodowli pszczół, na zajęciach stworzymy współczesne domki dla owadów zapylaczy.

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
 • Miejsce: Muzeum Etnograficzne

27.07, g. 12:00

Pracowite lato na wsi – wakacyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, towarzyszące wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”, prowadzenie: Julia Szot

Dzięki zachowanym pamiętnikom i zapisanym wspomnieniom możemy z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak wyglądało życie dawnej wsi. Chociaż często wyobrażamy je sobie sielankowo i słonecznie, niekoniecznie ma to dużo wspólnego z wykonywanymi dawniej codziennymi obowiązkami. Na podstawie prezentowanych na wystawie zapisków artysty-rzeźbiarza Władysława Chajca spróbujemy wyobrazić sobie życie dawnej wsi i je zilustrować.

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
 • Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

25.07, g. 11:00

Medale i puchary – nie tylko dla sportowców – warsztaty plastyczne Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie”

W czasie spotkania będziemy podziwiać prezentowane na wystawie „Szaleństwo rokoka!” zabytkowe, pięknie zdobione szklane puchary, a także medale upamiętniające ważne postaci z przeszłości. W czasie zabawy plastycznej zaprojektujemy nagrody dla siebie!

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
 • Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

28.07, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.

Piątkowe spotkanie „pod Kopułami” jak zwykle o czwartej! Tym razem szczególnie zapraszamy osoby niewidzące.

 • Wstęp z biletem na wystawę czasową
 • Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

29.07, g. 11:00

Daj się ponieść rokokowemu szaleństwu! – warsztaty plastyczne Michała Pieczki dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie”

W dziełach w stylu rokokowym z połowy XVIII w. wszechobecny był pewien niezwykły ornament – rocaille (wymawiaj: rokaj). Stosując go nader obficie, artyści tamtej epoki tworzyli całe obiekty, np. meble, naczynia, ramy do obrazów i luster oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Wykorzystując fantazyjne i kapryśne formy rocaille’a, będziemy projektować własne, szczególnie nam bliskie obiekty. A jeśli poniesie nas niczym nieograniczona fantazja, to może stworzymy nawet rocaille’owe portrety!

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
 • Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

30.07, g. 11:00

Pejzaż geometryczny – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Charakterystyczną cechą malowanych przez Alfonsa Mazurkiewicza pejzaży jest ich abstrakcyjność. Na zajęciach oglądniemy jego niesamowite obrazy i zastanowimy się, w jaki sposób artysta syntetyzował elementy krajobrazu do najprostszych form. Na końcu razem z maluszkami także spróbujemy stworzyć geometryczne pejzaże miejskie.

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
 • Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

30.07, g. 13:00

Ach, nie ma to jak w muzeum! – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy wiecie, skąd w muzeum wzięło się tyle dzieł sztuki? Kto powiesił te wszystkie obrazy i poustawiał rzeźby na postumentach? Na zajęciach przyglądniemy się, jak zrobione jest muzeum, a potem każdy uczestnik stworzy własną galerię sztuki wypełnioną wspaniałymi dziełami!

 • Bilety w cenie 5 zł
 • Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
 • Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj