Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rusza 7. edycja Polish Cinema for Beginners

Facebook

Filmem otwarcia będzie "Iluminacja", a gościem specjalnym pierwszego pokazu - jej reżyser, Krzysztof Zanussi. Pod hasłem Polish Youth, w kinie Nowe Horyzont pokazanych będzie pięć filmów portretujących życie polskiej młodzieży na przestrzeni dekad.

To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak to jest być młodym po polsku. Przypomnijmy, że projekt realizowany jest w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polskie kino, naszą kulturę i historię.

„Iluminacja” opowiada o studencie fizyki Franciszku, którego dopadają coraz poważniejsze wątpliwości co do wyboru ścieżki życiowej. Poszukując odpowiedzi na dręczące go pytania o sens i cel życia, rozmawia z ludźmi nauki, puka do świata przyrody i religii. Czy dozna w końcu tytułowej iluminacji? Arcydzieło filmowe Krzysztofa Zanussiego z 1973 roku to film pokoleniowy, z którym silnie utożsamiła się rzesza młodych ludzi wkraczających w dorosłość na początku lat 70., a jednocześnie obraz ponadczasowy, stawiający wiecznie aktualne, uniwersalne pytania. W głównej roli wystąpił Stanisław Latałło, który zmarł rok po premierze filmu podczas wyprawy himalaistycznej.

„Iluminację”, do dziś zapierającą dech w piersiach przenikliwością i filozoficznym rozmachem, pokażemy w odrestaurowanej cyfrowo wersji, a gościem pokazu będzie sam reżyser filmu. Zgodnie z tradycją Polish Cinema for Beginners międzynarodowa publiczność będzie mogła z nim podyskutować o jego dziele, czasach, w których powstawał i polskim kinie.

Siódma edycja Polish Cinema for Beginners spróbuje odpowiedzieć na pytanie: jak to jest być młodym po polsku? PCfB przemierzy drogę od wkroczenia hipisowskiej kultury do komunistycznej Polski w „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy (1969) przez dylematy studentów lata 70. u Krzysztofa Zanussiego w „Iluminacji” (1973), po młodość współczesną: trójkąt miłosny w „Płynących wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego (2013) czy totalną destrukcję w „Hardcore Disco” Krzysztofa Skoniecznego (2014). Cofniemy się też do czasów II wojny światowej, by w superwidowisku Jana Komasy „Miasto 44” zobaczyć polską młodzież w ogniu wojny. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polskie filmy, a poprzez nie polską kulturę, obyczajowość, historię. W roku, kiedy Wrocław nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, zaprosiliśmy też wyjątkowych gości: reżyserów, aktorów, scenarzystów. Szykujcie się na piękne filmy, ciekawe dyskusje, szalone imprezy.

Pokaz „Iluminacji” odbędzie się 6 października o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj