Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli sposób na wykorzystanie odpadów

Facebook

Jak pokazują statystyki, w Polsce marnuję się blisko 5 milionów ton żywności rocznie. Połowa z nich pochodzi z gospodarstw domowych. Studenci i naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu postanowili wykorzystać część z tych odpadów i stworzyć z nich biopolepszacz glebowy z dodatkiem biowęgiela, który ma wyjątkowe zdolności do zatrzymywania wody i sekwestracji dwutlenku węgla w glebie.

/informacja prasowa

Razem ze studentami SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska przyjrzeliśmy się zawartości brązowych pojemników na odpady biodegradowalne i sprawdziliśmy, co wrzucają do nich mieszkańcy Wrocławia oraz studenci w akademikach. Okazało się, że prawie 90 procent masy odpadów stanowią resztki warzyw i owoców (obierki, łupinki, skórki z cytrusów, zgniłe owoce i warzywa), a pozostałe 10 procent – skorupki od jajek, gotowane resztki np. makaron i ziemniaki, czy fusy po kawie. Doskonały materiał do kompostowania! – wyjaśnia prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek z Instytutu Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kompostowanie jest najlepszą metodą zredukowania biomasy odpadów i odzyskaniem cennych składników takich jak:

  • Węgiel
  • Azot
  • Potas
  • Fosfor

Jak i wielu innych mikroelementów i substancji biogennych, które mogą być ponownie wykorzystane przez rośliny uprawiane w kompoście.

/informacja prasowa

Co oprócz zbierania odpadów?

W projekcie poza odpadami zebranymi przez studentów z własnych gospodarstw domowych wykorzystano również owoce i warzywa niesprzedane we wrocławskich warzywniakach.

Studenci wyprodukowali kompost w najprostszy możliwy sposób, czyli za pomocą plastikowego pojemnika, w którym odpady były przerzucane ręcznie, tak jak się to robi, w wielu gospodarstwach na całym świecie.

Przez ponad rok studenci i pracownicy budynków przy pl. Grunwaldzkim 24  i ul. Grunwaldzkiej 53 mogli wrzucać odpady do ustawionych kompostowników i obserwować proces kompostowania.

Kompost został poddany badaniom

Wyprodukowany kompost został poddany szczegółowym badaniom laboratoryjnym na obecności substancji potencjalnie toksycznych, jednak nie zawsze jest możliwość, żeby zbierane odpady, nie zawierały domieszek metali czy plastików, gdyż substancje te przenikają do produktów poprzez opakowanie.

/informacja prasowa

Bardzo często słyszy się, to warzywa i owoce z mojego ogródka, „nie pryskane”. Musimy mieć jednak świadomość, że nawet jeżeli my nie stosujemy środków chemicznych do wspomagania uprawy, to gleby w przestrzeni miejskiej są obciążone zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza i spływów wód opadowych z ulic, które są łatwo pobierane przez rośliny uprawiane w naszych ogrodach i na działkach – opowiada prof.  prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek.

Aby ograniczyć ryzyko pobrania zanieczyszczeń z kompostów i gleb miejskich w polepszaczu wprowadzono drugi komponent – biowęgiel

Część zebranych odpadów kuchennych i ogrodowych poddaliśmy uwęglaniu, w wyniku czego uzyskaliśmy biowęgiel, posiadający właściwości zbliżone do węgla aktywowanego – tłumaczy naukowczyni.

Z czego można go wyprodukować?

Biowęgiel można wyprodukować praktycznie z każdego rodzaju biomasy, uzyskując materiał o wysokiej zawartości węgla, dużej porowatości i zdolnościach sorpcyjnych, dzięki czemu po wprowadzeniu go do gleby, zwiększa jej zdolność do sorpcji wody i składników pokarmowych, a przede wszystkim pełni on rolę sorbenta zanieczyszczeń naprzykład soli i metali ciężkich, dzięki czemu ogranicza pobieranie toksycznych substancji przez rośliny rosnące w kompoście lub zanieczyszczonej glebie.

/informacja prasowa

Biowęgiel jest zieloną alternatywą dla tradycyjnych nawozów organicznych takich jak kompost, obornik czy nawozy zielone. Jest materiałem odpornym na procesy biodegradacji i w odróżnieniu od wymienionych nawozów nie podlega rozkładowi w glebie, przez co nie dochodzi do emisji CO2 do atmosfery, a wręcz uważa się, że biowęgiel stanowi istotne narzędzie w sekwestracji dwutlenku węgla w glebie – wylicza pani profesor

I dodaje, że przewagą uczelnianego biopolepszacza nad innymi produktami dostępnymi w sprzedaży jest fakt, że można go wyprodukować na bazie zebranych przez siebie odpadów, we własnym ogrodzie.

Nie potrzebne są specjalne instalacje, wystarczy odrobina wiedzy, którą można zdobyć podczas wizyty na naszym Uniwersytecie – dodaje naukowczyni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozpoczęli nasadzenia krzewów, traw, bylin i roślin cebulowych, które mają upiększyć teren uczelni, ale też służyć studentom do obserwacji wzrostu roślin w glebie miejskiej z dodatkiem ich własnego polepszacza.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj