Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

SZOPy grasują w okolicy! Nowy sposób odbierania odpadów

Facebook

Chcąc ułatwić mieszkańcom Wrocławia segregację odpadów, od początku roku na wrocławskich osiedlach pojawią się specjalnie samochody, tzw. SZOPy.  Będą odbierały odpady problematyczne, np. drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny, świetlówki, czy opakowania po farbach - czyli to, co powinniśmy sami zawieźć do jednego z dwóch wrocławskich PSZOKów. 

– SZOP to nic innego jak Samochód Zbierający Odpady Problematyczne – takie, które niestety często trafiają do przydomowych pojemników na odpady, a powinny na PSZOK. Mamy nadzieję, że ten rodzaj usługi spodoba się mieszkańcom Wrocławia i będą z niego licznie korzystać. Dzięki czemu selektywna zbiórka odpadów będzie łatwiejsza i bardziej efektywna – wyjaśnia Bartosz Małysa, prezes Ekosystemu.

Rozkład jazdy SZOPów – godzina, dzień i miejsce postoju jest określony w harmonogramie dostępnym na stronie www.ekosystem.wroc.pl. (w zakładce: segregacja odpadów) Zgodnie z nim, odbiór z terenu poszczególnych osiedli, odbywać się będzie dwa razy w miesiącu, w ustalonych miejscach, gdzie przez dwie godziny samochody będą czekały na mieszkańców.

– Miejsca postoju SZOPa zostały ustalone w porozumieniu z Radami Osiedli oraz zarządcami nieruchomości tak, aby to były najbardziej optymalne i dostępne dla mieszkańców – dodaje Aleksandra Brzoza, pełnomocnik Zarządu Spółki WPO ALBA SA.

Termin rozpoczęcia realizacji nowej usługi będzie się różnił w zależności od rejonu Wrocławia. Pierwsi skorzystają z niej mieszkańcy Psiego Pola i Fabrycznej – już od 2 stycznia. Od 21 lutego SZOPy zaczną odbierać odpady z terenu nieruchomości położonych w rejonie Starego Miasta i Śródmieścia. Kolejne będą Krzyki.

– Mobilna zbiórka odpadów problemowych rozpocznie się już 2 stycznia. Warto podkreślić, że na każdym osiedlu wyznaczone zostały 2 stałe punkty, w których będzie czekał nasz samochód. W punktach tych SZOP będzie pojawiał się rotacyjnie. Przykładowo: na osiedlu Pilczyce pojazd pojawi się w środę w tygodniach parzystych na parkingu przy stadionie miejskim natomiast w środę w tygodniach nieparzystych będzie czekał przy ulicy Koszykarskiej. Dokładny harmonogram mieszkańcy znajdą na ulotkach, które w najbliższym czasie trafią do skrzynek pocztowych – informuje Karolina Kołacz, przedstawiciel spółki Chemeko-System Sp. z o.o.

 

Lista odpadów problematycznych, które będę bezpłatnie odbierały SZOPy:

– małogabarytowe urządzenia elektroniczne lub elektryczne,

– rozpuszczalniki,

– środki ochrony roślin

– lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe,

– oleje i tłuszcze jadalne,

– przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych

– farby, opakowania po farbach,

– tusze, tonery do drukarek,

– kleje, opakowania po klejach,

– lepiszcze i żywice

– detergenty,

– baterie, akumulatory,

– przeterminowane leki.

 

SZOP nie przyjmuje odpadów nieposegregowanych i odpadów pochodzących z działalności gospodarczej. 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 czerwca 2023