Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Szpital dla pluszaków, bezpłatne badania profilaktyczne oraz nauka samobadania w najbliższą sobotę

Facebook

Szpital dla pluszaków, bezpłatne badania profilaktyczne, spotkania edukacyjne oraz nauka samobadania — to tylko niektóre wydarzenia przygotowane w ramach akcji „Od studentów dla pacjentów”. Start już w tę sobotę w centrum handlowym przy ulicy Legnickiej. 

Akcja organizowana jest przez studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach 32. Finału WOŚP.

To część naszej serii wydarzeń, które odbywają się w centrum handlowym Magnolia Park już drugi rok z rzędu. Chcemy przybliżyć społeczeństwu dostęp do podstawowej wiedzy o zdrowiu i profilaktyce. Myślę, że jest to nasza rola jako studentów zawodów medycznych.

— wyjaśnia Franciszek Kędzierski, szef sztabu WOŚP Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i przewodniczący Organizacji Studenckiej „Razem Możemy Więcej”.

W trakcie pierwszej styczniowej akcji studentów UMW największym zainteresowaniem cieszyło się  stanowisko Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii Farmaceutycznej, które ponownie pojawi się w tę sobotę w Magnolia Park. Będzie można tam sprawdzić, czy prawidłowo dezynfekujemy ręce. To prosty test pokazujący miejsca na naszych dłoniach, o których zapominamy podczas ich mycia. Studenci wykonają także odbitki dłoni na agarze.

Odbitki następnie przekażemy do laboratorium, gdzie zostaną wyhodowane pobrane drobnoustroje. Będzie można sprawdzić, co „wyrosło” z naszych dłoni

— zaprasza Franciszek Kędzierski.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano „Szpital Pluszowego Misia”, w którym dzieci wcielą się w rolę lekarzy opiekujących się pluszowymi pacjentami. Celem akcji jest oswojenie najmłodszych z wizytami u lekarza czy procedurami i zabiegami medycznymi w szpitalu.

Wydarzenia w ramach akcji „Od studentów dla pacjentów”:

  • Analiza składu ciała

Chętni mogą wykonać analizę składu ciała, która pozwoli zrozumieć proporcje mięśni, tłuszczu oraz wody w organizmie. To przydatne narzędzie dla tych, którzy chcą dbać o swoje zdrowie i bliżej poznać swój organizm. Ponadto będzie można skorzystać z pomiaru saturacji, czyli poziomu tlenu we krwi – istotnego wskaźniku zdrowia.

  • Punkt DKMS

Będzie można zgłosić się do rejestru potencjalnych dawców szpiku, a także zasięgnąć informacji i rozwiać wątpliwości na ten temat.

  • Przygotowanie do badań laboratoryjnych

Dowiemy się, jak przygotować się do badań laboratoryjnych, zmierzyć glikemię, czy ciśnienie krwi. Diagności opowiedzą o swojej codziennej pracy.

  • Szpital Pluszowego Misia

Stanowisko dla dzieci, na którym same będą mogły wcielić się w lekarzy i wykonać „operację” na pluszakach.

  • Świat mikrobiologii

Studenci wyjaśnią, jakie mikroorganizmy zasiedlają organizm człowieka, czy wszystkie bakterie są złe oraz jak prawidłowo stosować antybiotyki. Uczestnicy sprawdzą, czy potrafią dobrze umyć i dezynfekować ręce, będą mogli też wykonać odbitki swoich palców na agarze i sprawdzić czy są na nich obecne drobnoustroje.

  • Zdrowie reprodukcyjne

Wolontariusze z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny zaprezentują na fantomach, jak poprawnie wykonać samobadanie piersi i jąder. Każda zainteresowana osoba będzie mogła przećwiczyć zaprezentowane techniki na fantomach oraz otrzyma instruktaż w wersji papierowej dla przypomnienia.

  • Edukacja na temat HIV i AIDS

Studenci chcą przełamywać tabu związane z tematem chorób przenoszonych drogą płciową. Poznamy najważniejsze fakty związane z zakażeniami oraz dostępne metody prewencji i diagnostyki.

 

Akcja potrwa w godz. 12-16 na placu eventowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Podczas akcji studenci będą również kwestować na rzecz WOŚP. Na wydarzeniu będzie obecny wolontariusz, a na wybranych stanowiskach znajdą się też puszki, do których można wrzucać datki. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się następnego dnia, 28 stycznia, pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj