Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS

Facebook

Blisko 1700 wrocławian złożyło wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Obowiązujące od początku kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku

fot. pexels.com
fot. pexels.com

 

ZUS przyjął, że ze zwolnienia z opłacania składek, o których mowa w „tarczy antykryzysowej” będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na koniec 2019 roku nie zalegali w ZUS ze składkami za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Szacuje się, że ze zwolnienia w płaceniu składek może skorzystać około 1,8 mln mikro firm, czyli tych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i tych, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób.

A co z osobami samozatrudnionymi?

Mówi Iwona Kowalska Matis – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS, a co istotne zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za czas zwolnienia ze składek.

Powiedzmy komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie postojowe, gdyż do ZUS łącznie w całej Polsce wpłynęło już ponad 24 tys. takich wniosków…

A co jeżeli ktoś w danym miesiącu, w którym ubiega się o postojowe z umów zarobił mniej niż 1300zł?

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł. Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.

Rozpatrzone również zostały już pierwsze wnioski o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. ZUS zgodził się także na odroczenie terminu zapłaty składek – bez opłaty prolongacyjnej – w pierwszych złożonych w tej sprawie wnioskach.

Wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe można złożyć elektronicznie lub papierowo.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj