Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Unijne miliony na miejskie autobusy dla całego Dolnego Śląska. Będą m.in. dowoziły do pociągów

Facebook

44 miliony złotych z unijnej kasy otrzymało właśnie wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na zakup nowych autobusów. Chodzi o 50 sztuk, na które spółka ogłosiła kilka dni temu przetarg. Dotacje z Brukseli na autobusy komunikacji miejskiej dostało też 10 innych dolnośląskich miast.

To pierwszy raz, gdy MPK może się starać o unijne dofinansowanie na spalinowe pojazdy.  Do tej pory Bruksela dokładała się głównie do tramwajów. A jeżeli już do autobusów – to raczej tych z napędami alternatywnymi, np. na gaz czy na prąd. Zmianę zawdzięczamy postępowi technicznemu:

– tłumaczy Jerzy Michalak z Zarządu Województwa.

To duży zastrzyk gotówki – zwłaszcza, że przed MPK bardzo duże inwestycje, mówi marszałek województwa Cezary Przybylski:

– dodaje prezes MPK Jolanta Szczepańska. Prócz autobusów, które MPK kupi za pieniądze z Unii, w przyszłym roku wejdzie też do użytku 60 wydzierżawionych mercedesów nowej generacji.

Przewoźnik zagwarantował też sobie tzw. „prawo opcji” w trwającym przetargu. Może, bez dodatkowych formalności, dokupić kolejne pojazdy. Jeżeli tylko znajdzie pieniądze…

Wrocław to nie jedyne dolnośląskie miasto, które skorzysta z unijnych dotacji na zakup autobusów. Umowa z Wrocławiem jest ostatnią z projektu wartego ponad 170 mln złotych:

– wyjaśnia Jerzy Michalak.

Wszystkie autobusy powinny pojawić się na naszych drogach w ciągu roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024