Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Urodziny tygrysa Tengah we wrocławskim zoo

Facebook

Dzisiaj swoje 14 urodziny obchodził samiec tygrysa sumatrzańskiego- Tengah. Z tej okazji opiekunowie wrocławskiego zoo przygotowali dla kota zapakowane w pudełko kawałki wołowiny, na kartonie pojawiły się także serduszka z czternastką.

materiały prasowe/wrocławskie zoo/

Populacja około 400 tygrysów sumatrzańskich w naturze jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Gdy Tengah przyjeżdżał do wrocławskiego zoo, na świecie żyło około 1000 tygrysów tego podgatunku. Na szczęście możemy pomóc

– działania ochroniarskie podejmuje między innymi Fundacja ZOO Wrocław – DODO.

materiały prasowe/wrocławskie zoo

Urodziny Tengah

Tengah urodził się 26 lutego 2009 roku w zoo w Rheine w Niemczec. Do Wrocławia przyjechał w maju 2010 roku. Tu spotkał samicę Nuri, z którą po osiągnięciu dojrzałości doczekał się córki o imieniu Surya.

W stosunku do opiekunów Tengah jest spokojny, natomiast często denerwuje się na zwiedzających, którzy wymachują do niego rękoma, czy uderzają w szyby. Za to jest bardzo cierpliwy i spokojny w stosunku do Nuri

– opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych.

Krytyczna sytuacja tygrysa sumatrzańskiego

Hodowla tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych niestety na tę chwilę nie jest w stanie odmienić ich bardzo ciężkiej sytuacji. Jedną z przyczyn jest niski wskaźnik urodzeń, co wpływa na większe starzenie się populacji. Co jednak najbardziej istotne, środowisko naturalnego występowania tygrysów jest degradowane w tak znacznym stopniu, że zmiany te są nieodwracalne. Tygrysy sumatrzańskie występują na kurczących się obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatry. Wyrąb lasów pod uprawy palmy olejowej, zmusił tygrysy do wycofania się w górzyste tereny wyspy.

Tygrysy sumatrzańskie szczególnie cierpią z powodu kłusownictwa, w tym na potrzeby tak zwanej medycyny chińskiej. Ta pseudonauka przypisuje rzekome “cudowne” właściwości medykamentom z cześci ciała tygrysów – na przykład kłów, pazurów czy prącia. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów to problem na dużą skalę.

Jak można je wesprzeć?

Fundacja DODO wraz z wrocławskim zoo wspiera program ochrony tygrysów na Sumatrze w Parku Narodowym Kerinci Seblat prowadzony przez WildCats Conservation Alliance, w którym żyje obecnie 33% światowej populacji tych zwierząt. Dzięki wsparciu możliwe jest patrolowanie parku, a przez to zapobieganie kłusownictwu. W ostatnich latach aresztowano ponad 70 kłusowników. Usunięto też 85 sideł nie tylko wnyki dedykowane tygrysom stanowią dla nich zagrożenie, sidła zakładane na inne gatunki również są dla nich śmiertelne.

Bardzo duża pomoc finansowa przekazywana na ratowanie tygrysów pochodzi z rozliczeń podatkowych Darczyńców. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji ZOO Wrocław – DODO, gdyż ten pozornie drobny gest ma naprawdę duże znaczenie. Każda złotówka realnie pomaga tygrysom w naturze, za co ogromnie dziękujemy

– mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Fundacja od początku swojej działalności przekazała ponad 26,5 tys. zł na ochronę różnych gatunków tygrysów.

  • KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO 0000623492.

materiały prasowe/wrocławskie zoo

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj