Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Urząd Miejski: „Pomagajcie wolno żyjącym kotom!”. Zielony departament apeluje do mieszkańców

Facebook

„Pomóżcie dzikim kotom przetrwać zimę” – apeluje w specjalnym liście Urząd Miejski. Wąsate czworonogi to nasze „dobro narodowe” – przekonują pracownicy magistratu. I proszą, aby dokarmiać zwierzęta i, w miarę możliwości, udzielać im schronienia. Czemu zdecydowali się wydać do obywateli oficjalną odezwę na ten temat?

Mówi Barbara Borzymowska z departamentu zrównoważonego rozwoju:

A robią bardzo dużo. „Wypraszają” szczury, o nadmiarze których nikogo we Wrocławiu nie trzeba wcale przekonywać. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że kotów NIE WOLNO dokarmiać – bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Takie myślenie to błąd, wyjaśnia prezes fundacji Koci Zakątek Edyta Gal:

Dlatego tak naprawdę wybór, który z tych dwóch gatunków    zamieszka w naszej okolicy – należy do nas. Jak jednak tłumaczą w magistracie – nie każdy to rozumie. Ludzie są wobec kotów zwyczajnie złośliwi, stąd prośba o to, by – jeżeli nie chcemy pomagać zwierzętom – to przynajmniej im nie przeszkadzać:

– uściśla Barbara Borzymowska z UM.

– potwierdza Edyta Gal z Kociego Zakątka.

Sprawa kotów może się komuś wydawać błaha. Ale tworzy we wrocławskim społeczeństwie zdecydowane podziały:

– mówią reporterowi Radia GRA mieszkańcy wrocławskich Popowic – osiedla słynącego z dużej populacji dzikich kotów.

Liczbę wolno żyjących kotów we Wrocławiu szacuje się na około 50 tys.

 

Publikujemy (w całości) treść apelu wystosowanego przez wrocławskich urzędników oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami:

 

MIAU! Idzie zima – pomóżcie nam ją przetrwać

Zbliża się zima. Istnieje mylne przekonanie, że koty wolno żyjące, zwane również miejskimi, same łatwo znajdują pożywienie i schronienie. Zwierzęta te urodziły się w większości na wolności i nigdy nie były udomowione, dlatego codziennie spotykamy je w przestrzeni miejskiej Wrocławia, na podwórkach, ogródkach działkowych czy w piwnicach, gdzie szukają schronienia i pokarmu. Często w zimie widzimy wychudzone i zmarznięte koty, które nie mają gdzie się schronić, są bezradne wobec zjawisk meteorologicznych, chorują i głodują, wiele z nich umiera.

Koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt. Dlatego powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki rozwoju, swobodnego bytowania, nie mogą być płoszone ani wyłapywane, a także przesiedlanie. Należy traktować je z poszanowaniem, zapewniając ochronę i opiekę.

Agresywne działania ludzi wobec kotów miejskich jak np. utrudnianie i zamykanie dostępu do dotychczasowych schronień, straszenie, umyślne ranienie czy trucie, są forma znęcania się nad zwierzętami, sankcjonowaną prawem.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem do mieszkańców Wrocławia, zarządców i administratorów nieruchomości o humanitarną postawę i zapewnienie miejskim kotom opieki i ochrony, szczególnie w okresie zimowym. Zadbajmy o to, aby miały one dostęp do wody, pokarmu oraz bezpiecznego, ciepłego i suchego schronienia. Otwarcie choćby jednego okienka piwnicznego lub udostępnienie innego odpowiedniego pomieszczenia może uratować im życie.

Warto pamiętać, iż koty wolno bytujące stanowią stały i pożyteczny element ekosystemu miejskiego będąc naturalnymi wrogami myszy i szczurów, na które instynktownie polują, niezależnie od tego, czy są najedzone, czy nie. Hamują jednocześnie ekspansję gryzoni, które są nosicielami groźnych dla ludzi chorób. Koty wolno żyjące potrzebują pomocy człowieka, a człowiek, aby uniknąć plagi gryzoni, potrzebuje kotów wolno żyjących.

Należy zaznaczyć, iż zwierzęta te znajdują się pod stałą opieką wrocławskich społecznych opiekunów kotów, którzy kontrolują wielkość i stabilność kociej populacji oraz dbają o jej dobrą kondycję zdrowotną.

Jesteśmy przekonani, że niniejszy apel spotka się z Państwa zrozumieniem i akceptacją, a jego realizacja, podobnie jak w latach ubiegłych, pomoże zwierzętom przetrwać trudny zimowy okres.

Obowiązek pomocy wolno żyjącym kotom wynika z przepisów Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (z późn.zm). Takie działania są zgodne z intencją uchwały nr XXXVII/791/17 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 23 marca 2017 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wrocław w 2017 roku.

 

Dyrektor Departamentu
/-/ Agnieszka Cybulska-Małycha

 

Dyrektor
Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt TOZ we Wrocławiu
/-/ Zofia Białoszewska-Woźniak

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj