Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

W Karkonoszach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Facebook

W górnych partiach Karkonoszy warunki są bardzo trudne i obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura odczuwalna wynosi nawet do -20 stopni Celsjusza - podała w środę Grupa Karkonoska GOPR.

gopr
/fot. fb. Grupa Sudecka GOPR/skalnik.pl

W ciągu ostatniej doby w Karkonoszach był znaczny opad śniegu oraz silny zachodni wiatr. Znaczne zagrożenie lawinowe występuje na większości stromych stoków, w miejscach gdzie śnieg jest transportowany i odkładany przez wiatr. Depozyty w postaci desek śnieżnych, w wielu miejscach przekraczają 1,5 m i zdeponowane są na starej, zmrożonej pokrywie lub na deskach powstałych w ostatnich dobach.

„Pokrywa wykazuje niestabilność, a do wyzwolenia lawiny może dojść pod naciskiem pojedynczego narciarza. Zagrożenie występuje głównie na stronach zawietrznych, ale może również miejscowo występować na stronach nawietrznych. Poniżej 1200 m n.p.m. wpływ wiatru jest znacznie mniejszy a pokrywa jest równomierniej rozłożona. Dalsze opady oraz wiatr z kierunku zachodniego, będą sprzyjały powiększaniu się depozytów oraz powstawaniu nowych” – napisano w komunikacie GOPR.

Wieje wiatr zachodni, w szczytowych partiach do 20 m/s. Temperatura powietrza do -8, temperatura odczuwalna ok. -20 stopni Celsjusza.

Warunki w wyższych partiach bardzo trudne, szlaki są nieprzetarte, mogą występować ponad metrowe zaspy. Ograniczona jest widoczność oraz silny wiatr.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024