Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław nie strzela w Sylwestra

Facebook

Stany lękowe, zaburzenia ruchowe, przyśpieszone bicie serca, a nawet wymioty. Zwierzęta szczególnie źle znoszą sylwestrowe huki i strzały, dlatego Wrocław po raz kolejny przeprowadza kampanię informacyjno-edukacyjną „Wrocław nie strzela”.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/pies

Stolica Dolnego Śląska od ośmiu lat nie organizuje sylwestrowych pokazów pirotechniki, a od początku obecnej kadencji samorządowej dodatkowo organizuje kampanię, której cel jest prosty – troska o naszych „braci mniejszych” i powstrzymanie się od zabawy petardami, która stresuje zwierzęta i sprawia im ogromny ból.

Od 2015 roku Wrocław konsekwentnie nie puszcza fajerwerków w noc sylwestrową. Na miejskich stoiskach nie pozwalamy także na sprzedaż petard. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywy i refleksji nad spokojem, zarówno dla nas samych, jak i dla zwierząt. Wrocław kieruje się troską o dobrostan wszystkich mieszkańców, także tych czworonożnych i jestem przekonany, że coraz większa liczba wrocławian rozumie, że w sylwestra można bawić się bez wystrzałów

– namawia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Miejska kampania „Wrocław nie strzela” jest widoczna m.in. na wyświetlaczach we wszystkich  tramwajach i autobusach, na ekranach i telebimach w Aquaparkach, w Hali Stulecia i w innych miejskich spółkach. Miasto szeroko informuje o tym czemu warto zrezygnować z fajerwerków także w social mediach, ponieważ problem jest bardzo poważny. Stres związany z nagłym strzałem dla osób starszych jest niebezpieczny, dla dzieci przerażający, a zwierzętom sprawia wręcz fizyczny ból, które swój strach i lęk okazują:

 • drżeniem mięśni na całym ciele;
 • ziajaniem
 • nadmiernym ślinieniem się
 • przyspieszonym biciem serca
 • krążeniem po pomieszczeniach w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca
 • szczekaniem
 • wymiotowaniem
 • niekontrolowanym załatwianiem się w domu
 • agresją

 

Co ważne dotyczy to wszystkich zwierząt, zarówno tych udomowionych, jak i dzikich.

Zwierzęta nie lubią gwałtownych hałasów i błysków, po prostu boją się tego. Stres może powodować obniżenie odporności i późniejsze schorzenia. Więc bardzo proszę – powstrzymajcie się od strzelania w sylwestra.

– mówi Paweł Borecki, opiekun pingwinów z wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

Miłośnikom petard miasto proponuje inne rozwiązanie. –

Zamiast fajerwerków można wesprzeć schronisko – kupić dobrej jakości karmę czy przekazać środki na leczenie bezdomnych zwierząt. Przy ul. Ślazowej jest ich teraz ponad 400, wszystkie chętnie zjedzą smaczne i wartościowe dary!  Wspieramy akcję „Wrocław nie strzela” z wielu powodów. Strach zwierząt, które uciekają spłoszone wystrzałami jest niepotrzebny, a świętować można na różne sposoby, niekoniecznie hukiem budzącym lęk u innych.

– mówi Aleksandra Cukier, rzeczniczka wrocławskiego schroniska dla zwierząt.

Jak pomóc zwierzętom, gdy jednak strzelają inni?

Wszystkim osobom wrażliwym na dźwięk zaleca się w sylwestra założyć słuchawki wygłuszające albo zatyczki do uszu.

Hałas jest czynnikiem stresogennym. Psy odbierają dźwięki w znacznie szerszym zakresie niż ludzie.

mówi dr Anna Budny-Walczak, dogoterapeutka z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.

Na czas wybuchów petard postarajmy się odizolować zwierzęta w pokoju z małym oknem. Znam osoby, których psy uspokaja delikatna muzyka, gryzaki albo jedzenie w zaskakującej formie. Sprawdzają się również maty do wylizywania. Wybierzmy się z psem wcześniej na spacer, ale też nie wyciągajmy go na siłę na dwór. A jeśli wybierze nietypowe miejsce na legowisko, na przykład wannę lub szafę, zostawmy go tam.

– dodaje.

Warto pamiętać, że psy słyszą od nas lepiej, ich reakcja na głośniejsze dźwięki będzie również intensywniejsza. Dźwięk petard hukowych wywołuje u nich reakcje psychiczne, stany lękowe, a nawet zaburzenia ruchowe.

Jak wesprzeć naszego czworonożnego przyjaciela?

 • Pozasłaniać okna i pozapalać światła, by nie było widać błysków z zewnątrz.
 • Włączyć telewizor lub radio, aby zagłuszyć choć trochę wystrzały.
 • Zająć psa zabawą albo przysmakiem, którym pies zajmie się dłuższy czas (suszone kości, wspomniane kongo).
 • Podać posiłek bogaty w węglowodany i witaminę B6, która działa tonizująco na układ nerwowy.
 • Na spacerze, nawet jeśli wydaje nam się, że jeszcze nikt nie strzela, nie spuszczać psa ze smyczy. A najlepiej założyć mu szelki zamiast obroży.
 • Do obroży przymocować adresówkę. Jeśli pies ucieknie, łatwiej go będzie znaleźć.
 • Nie zostawiać psa na zewnątrz samego.

Jeśli pies mocno reaguje psychicznie na hałas, można rozważyć podanie mu leków uspokajających, ale tylko pod kontrolą lekarza weterynarii.

źródło: materiały prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024