Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławskie Linie Turystyczne ruszają z kolejnymi atrakcjami

Facebook

Wrocławskie Linie Turystyczne w tym roku kursują od ostatniego weekendu maja do pierwszego weekendu września. W dniach 12–13 sierpnia po Wrocławiu będzie kursował przegubowy Ikarus z Poznania, zaś 15 sierpnia pojawi się Autosan H9 z Jasła.

/materiały prasowe/Klub Sympatyków Transportu Miejskiejgo/

Była już okazja, by przejechać się popularnymi enkami, czyli pierwszymi tramwajami polskiej produkcji po II wojnie światowej, czy też kultowymi autobusami-ogórkami oraz przegubowymi Ikarusami.

Jak dotąd, czyli do końca lipca, przewieźliśmy już ponad 9200 pasażerów, 6997 osób na linii tramwajowej T i 2232 osoby na linii autobusowej B

– mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, który organizuje linie na zlecenie Gminy Wrocław.

Kiedy kursują pojazdy?

Zabytkowe pojazdy kursują w soboty, niedziele i święta od południa do około godz. 18-tej – tramwaje co pół godziny łączą Operę z Halą Stulecia. A autobusy jeżdżą co 1,5 godziny, zapewniając dojazd do Centrum Historii Zajezdnia czy Hydropolis. Obie linie spotykają się przy Operze, tam można je spotkać. Zabytkowe pojazdy odjeżdżają stamtąd co 15–30 minut.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego ze swoimi partnerami zaplanował na sierpień kilka ciekawych atrakcji, które mają urozmaicić ofertę Wrocławskich Linii Turystycznych.

Staramy się, by oferta była różnorodna, skierowana zarówno dla wrocławian, jak i turystów, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników komunikacji zbiorowej. Stąd różnorodny tabor pojawiający się na liniach oraz różne dodatkowe eventy

– wyjaśnia Kołodziejczyk.

Co przygotowano?

W dniach 12–13 sierpnia po Wrocławiu będzie kursował przegubowy Ikarus z Poznania, zaś 15 sierpnia pojawi się Autosan H9 z Jasła.

W kolejny weekend turystyczną linię autobusową B będzie obsługiwał przegubowy Ikarus z Poznania.

Jest to efekt naszej współpracy z MPK Poznań, która trwa już od kilku lat. W 2020 r. dwa autobusy Klubu przez cały sezon kursowały na linii turystycznej w Poznaniu, zaś od ubiegłego roku wymieniamy się taborem na jeden weekend. Ikarus z kolekcji Klubu jeździł w stolicy Wielkopolski w czerwcu tego roku, a teraz przyjeżdżają do nas poznańscy koledzy

– opisuje Krzysztof Wasilewski, wiceprezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

W tym roku z Poznania do Wrocławia przejedzie Ikarus 280.26. To pojazd tego samego typu, jaki znajduje się w kolekcji Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, ale o rok starszy. Jest to przedstawiciel typu wysokopodłogowego autobusu przegubowego. W Poznaniu kursował w latach 1981-2010, zaś we Wrocławiu do 2014 roku.

Wrocławianie na pewno pamiętają hałasujące na nierównościach szyby, dermowe siedzenia czy charakterystyczną obrotnicę w przegubie

– mówi Wasilewski. Autobus będzie kursował zgodnie z rozkładem linii B.

Z kolei 15 sierpnia na linii autobusowej B zagości Autosan przeznaczony do komunikacji miejskiej. Pojazd, który pojawi się na Wrocławskich Liniach Turystycznych, do niedawna jeździł u oficjalnego operatora komunikacji miejskiej w Jaśle z numerem taborowym 146. Jest reprezentantem modelu H9-35, który był produkowany w latach 1975–2000. Charakterystycznym elementem tego autobusu są czteropłatowe, harmonijkowe drzwi. Ciekawostką jest to, że przy tworzeniu tej wersji Autosana wykorzystano niektóre części pochodzące z licencyjnych autobusów Jelcz-Berliet. Miejski Autosan na swój pokład może zabrać 70 pasażerów. Autobus także będzie kursował według regularnego rozkładu linii B.

Na Wrocławskich Liniach Turystycznych obowiązują bilety w cenie 4,60 zł (normalny) i 2,30 zł (ulgowy). Dotyczy to także wszystkich dodatkowych atrakcji. Ważne są także bilety miejskie, co jest istotną informacją przede wszystkim dla wrocławian.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj