Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławskie zoo szuka imienia dla Dzioborożca

Facebook

Wrocławskie ZOO ogłosiło konkurs na imię dla rocznej samiczki dzioborożca palawańskiego. Internauci mogą wybierać spośród czterech propozycji przygotowanych przez opiekunów.

/fot. fb. ZOO Wrocław

Dzioborożce palawańskie to jedne z najrzadszych ptaków świata, które nie mają szans na przetrwanie w środowisk naturalnym. Z wyglądu są trochę podobne do tukana, ale nie tak kolorowe.

Samica dzioborożca palawańskiego, wykluła się w lipcu ubiegłego roku. Na swoje imię musiała poczekać, aż do teraz. W przypadku tego gatunku do określenia płci konieczne było przeprowadzenie badań genetycznych.

W związku z tym opiekunowie ptaka przygotowali cztery propozycje:

  • Jedenastka – liczba odchowanych ptaków tego gatunku w wrocławskim ZOO
  • Wanda – na cześć alpinistki Wandy Rutkiewicz
  • Samira – od pierwszych imion rodziców, Sofii i Aviana
  • Karamba – ponieważ jak tłumaczy ZOO, samiczka „jest narwana”

Ostateczną decyzję mogą podjąć wrocławianie w głosowaniu TUTAJ 

Wyjątkowy okaz, na światową skalę

Dzioborożec palawański to jeden z najsłabiej poznanych gatunków ptaków i jeden z najbardziej zagrożonych w naturze.

Wrocławskie ZOO jest jedyną placówką na całym świecie, której udaje się odchowywać młode. Pierwsze dzioborożce wykluły się w 2017 roku i od tamtej pory lęgi odbywają się systematycznie. „Jest to OGROMNY powód do dumy” – czytamy w mediach społecznościowych.

Liczebność populacji tego ptak szacuje się na 2 500 do 10 000 osobników. W ciągu ostatnich 10 lat spadła ona o 20 proc. Głównym powodem jest niszczenie siedlisk dzioborożców przez wycinkę lasów w związku z rozwojem upraw rolnych i budową dróg, a także kłusownictwo i nielegalny handel.

Dzioborożce to ptaki, które mogą przypominać tukana, ale nie są tak kolorowe. Ich pióra są czarne, a na ogonie białe, mają wielki, biały albo kremowy dziób.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj