Radio Gra Wrocław

Wrocławskie zoo szuka imienia dla Dzioborożca

Wrocławskie ZOO ogłosiło konkurs na imię dla rocznej samiczki dzioborożca palawańskiego. Internauci mogą wybierać spośród czterech propozycji przygotowanych przez opiekunów.

/fot. fb. ZOO Wrocław

Dzioborożce palawańskie to jedne z najrzadszych ptaków świata, które nie mają szans na przetrwanie w środowisk naturalnym. Z wyglądu są trochę podobne do tukana, ale nie tak kolorowe.

Samica dzioborożca palawańskiego, wykluła się w lipcu ubiegłego roku. Na swoje imię musiała poczekać, aż do teraz. W przypadku tego gatunku do określenia płci konieczne było przeprowadzenie badań genetycznych.

W związku z tym opiekunowie ptaka przygotowali cztery propozycje:

  • Jedenastka – liczba odchowanych ptaków tego gatunku w wrocławskim ZOO
  • Wanda – na cześć alpinistki Wandy Rutkiewicz
  • Samira – od pierwszych imion rodziców, Sofii i Aviana
  • Karamba – ponieważ jak tłumaczy ZOO, samiczka „jest narwana”

Ostateczną decyzję mogą podjąć wrocławianie w głosowaniu TUTAJ 

Wyjątkowy okaz, na światową skalę

Dzioborożec palawański to jeden z najsłabiej poznanych gatunków ptaków i jeden z najbardziej zagrożonych w naturze.

Wrocławskie ZOO jest jedyną placówką na całym świecie, której udaje się odchowywać młode. Pierwsze dzioborożce wykluły się w 2017 roku i od tamtej pory lęgi odbywają się systematycznie. „Jest to OGROMNY powód do dumy” – czytamy w mediach społecznościowych.

Liczebność populacji tego ptak szacuje się na 2 500 do 10 000 osobników. W ciągu ostatnich 10 lat spadła ona o 20 proc. Głównym powodem jest niszczenie siedlisk dzioborożców przez wycinkę lasów w związku z rozwojem upraw rolnych i budową dróg, a także kłusownictwo i nielegalny handel.

Dzioborożce to ptaki, które mogą przypominać tukana, ale nie są tak kolorowe. Ich pióra są czarne, a na ogonie białe, mają wielki, biały albo kremowy dziób.