Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wybierz czyste zasady! Miliony złotych na poprawę jakości powietrza!

Facebook

Setki milionów złotych na działania dotyczące eliminacji tzw. „emisji kominowej”, wymiany pieców, termomodernizacje budynków, a także czerpanie energii z odnawialnych źródeł – tak samorząd regionu walczy o poprawę jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Dodatkowym narzędziem będzie ruszająca właśnie kampania informacyjna.

fot. Piotr Krejner
fot. Piotr Krejner

Mówi Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Najważniejsze z podjętych działań to z pewnością podjęcie przez dolnośląski sejmik trzech uchwał antysmogowych w listopadzie 2017 roku. Uchwała dla Wrocławia – zakazująca od 1 lipca 2028 r. opalania budynków paliwami stałymi, uchwała dla dolnośląskich uzdrowisk – zakazująca w większości z nich od 1 lipca 2028 r. opalania budynków paliwami stałymi, uchwała dla pozostałej części województwa dolnośląskiego –– przy dalszym opalaniu węglem, obowiązek przejścia od 1 lipca 2028 roku na nowoczesne, niskoemisyjne kotły, spełniające wymóg klasy 5.

Kolejnym narzędziem w walce o czyste powietrze będzie kampania informacyjna, która ruszyła z końcem stycznia tego roku i potrwa do końca marca.

Mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Efektem kampanii ma być dotarcie z informacjami dot. problemu zanieczyszczenia powietrza do co najmniej 25% społeczności Dolnego Śląska i w efekcie zwiększenie świadomości i wiedzy mieszkańców w zakresie obowiązujących przepisów prawa, które wynikają z uchwał antysmogowych. Krzysztof Smolnicki podkreśla, że potrzebne są nie tylko działa edukacyjne, ale także kontrolne…

Czas realizacji kampanii został wybrany nieprzypadkowo – w związku z ocieplaniem się klimatu i z lokalnymi zjawiskami atmosferycznymi…

Hasło kampanii to „Wybierz czyste zasady!”. Jest pewną grą słów, w której czystość powietrza łączona jest z właściwymi postawami społecznymi i moralnymi.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj