Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wyspa Daliowa. Magistrat się chwali, ale aktywiści mówią, że nie ma czym

Facebook

Już wiosną tego roku mieszkańcy Wrocławia będą mogli odwiedzić zrewitalizowaną wyspę Daliową w pobliżu mostu Piaskowego. A na niej – znajdzie się kontrowersyjna rzeźba Oskara Zięty, która kosztowała miasto milion złotych.

Wyspa potrzebuje nowego oblicza – bo dziś jest zaniedbanym kawałkiem terenu samym w sercu miasta i miejscem pijackich schadzek po zmroku. Ale miejskim społecznikom nie podoba się ani to, co ma się  na jej terenie znaleźć, ani to, w jaki sposób o tym zadecydowano:

– mówi Aleksander Obłąk z Akcji Miasto, stowarzyszenia zarzucającego magistratowi marnowanie pieniędzy na „fajerwerki”. Jak dodaje, miasto do sprawy rewitalizacji wyspy zabrało się ze złej strony:

„Ani konsultacje, ani konkurs nie są potrzebne” – uważają w magistracie. „Chcemy zrobić na Wyspie Daliowej to, co zrobiliśmy już w sąsiednich miejscach – na Wyspie Słodowej, Bielarskiej czy na Bulwarze Dunikowskiego”:

– mówi dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w magistracie, Jacek Sutryk.

A sama rzeźba? Zdaniem urzędników nie trzeba było rozpisywać na nią konkursu. Urzędnik porównuje ją do znanego wszystkim Pomnika Anonimowego Przechodnia Jerzego Kaliny na skrzyżowaniu Świdnickiej i Piłsudskiego. „On także stanął na swoim miejscu bez żadnego konkursu” – mówi:

– zaznacza wicedyrektor Wydziału Kultury UM Jerzy Pietraszek. Wyliczenia Akcji Miasto, że za pieniądze wydane na rzeźbę można by wybudować np. 2 km chodników nazywają… „populistycznymi”. Na szczęście rewitalizacja wyspy Daliowej nie będzie polegała tylko na instalacji kontrowersyjnej rzeźby. Miejsce to ma się stać w końcu przyjazne wrocławianom, zapewnia Pietraszek:

– uzupełnia autorka projektu przebudowy wyspy, architekt Joanna Styrylska. Na wyspie ma być bezpieczniej. Pojawi się tam monitoring i – przede wszystkim – oświetlenie, którego nigdy na niej nie było.

Zrewitalizowana wyspa ma zostać otwarta do długiego majowego weekendu. Przetarg na roboty budowlane trwa. Stanęło do niego 7 firm, które teraz dosyłają kolejne wymagane dokumenty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023