Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Zarząd Województwa Dolnośląskiego dofinansuje budowę obiektów służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami

Facebook

Wśród wybranych projektów budowa Domu Opieki Wyręczającej przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz rozbudowa ZOL dla dzieci w Jaszkotlu. W tegorocznym naborze dofinansowanie otrzyma 15 wnioskodawców na łączną kwotę ponad 5,3 mln zł.

/materiały prasowe/Urząd Marszałkowski

Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Jednym z projektów, które otrzymają dofinansowanie jest budowa Domu Opieki Wyręczającej przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci. Ośrodek powstaje na wrocławskich Sołtysowicach. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zawarł z Fundacją Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci umowę wieloletnią na to zadanie. W tym roku projekt otrzymał wsparcie w wysokości 1,7 mln zł. Łącznie Samorząd Województwa przekazał na budowę Domu Opieki Wyręczającej 5 mln zł.

Projekt budowy Domu Opieki Wyręczającej otrzymał również dofinansowanie w wysokości 7 mln zł ze środków budżetu państwa.

Cuda wymagają tylko czasu, cierpliwości, determinacji i dzieje się ostatecznie to, na co liczą ci, w których imieniu mówi nasza organizacja. Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa to działanie absolutnie ponad podziałami. Cel rozumiany jest przez wszystkich i jest to szalenie budujące

– mówi Beata Hernik – Janiszewska Prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

/materiały prasowe/Urząd Marszałkowski

Dom Opieki Wyręczającej zapewnia bezpłatną, tymczasową opiekę ciężko chorym oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których takiej opieki nie mogą zapewnić rodzice lub opiekunowie np. z uwagi na zdarzenie losowe, hospitalizację, podreperowanie kondycji psychicznej, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw. Ośrodek będzie dysponował 16 miejscami dla podopiecznych.

Podopieczni ośrodka podczas pobytu będą mieli zapewnioną bezpłatną, stałą wyspecjalizowaną opiekę pielęgniarską i lekarską, psychologiczną oraz rehabilitację. Ośrodek będzie oferował pobyty w pokojach 1- lub 2-osobowych z łazienkami oraz niezbędne zaplecze i infrastrukturę medyczną. Powierzchnia wyniesie ok. 1500m2.

Finalnie powstało osiem pokoi – każdy jest przypisany innemu zwierzęciu, a więc każdy pokój to inny świat. Jest więc miś, foka, wiewiórka, kot, tygrys, lama, żyrafa i pingwin. Obecnie trwa wykańczanie i aranżacja wnętrz

/materiały prasowe/Urząd Marszałkowski

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu

Ośrodek sprawuje całodobową opiekę medyczną, pielęgnacyjną, a także terapię i rehabilitację dzieciom o zróżnicowanym stopniu upośledzenia umysłowego oraz ruchowego. Często są to dzieci porzucone, po bardzo smutnych przeżyciach, które należy objąć szczególną troską.

Do ZOL trafiają dzieci z bardzo różnymi jednostkami chorobowymi np.: mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie, postępujące zaniki mięśni, przepukliny oponowo-rdzeniowe, niedowład kończyn dolnych, zespół FAS, Zespół Downa itp. Duża część dzieci nie porusza się samodzielnie, nie mówi i wszystkie czynności musi wykonywać pod opieką terapeutów i rehabilitantów.

Ośrodek uzyskał dofinansowanie ze środków PFRON w wysokości 800 tyś. zł na budowę przeszklonej werandy oraz modernizację kotłowni.

/materiały prasowe/Urząd Marszałkowski

Budowa przeszklonej werandy będzie służyła do prowadzenia przez cały rok zajęć ruchowych, ogólnorozwojowych, a także dydaktycznych w stałym kontakcie z przyrodą.

Przeszklona weranda urozmaici rehabilitację i umili dzieciom pobyt w ośrodku. Pozwoli im na obserwację otaczającej przyrody. Ma również stworzyć większą przestrzeń rehabilitacyjną. Ciekawszą i zachęcającą do ćwiczeń i rozwoju. Dla naszych podopiecznych ważne jest dostarczanie bodźców, które stymulują ich aktywność i rozwój

– mówi dyrektor ZOL Siostra Sylwia – Halina Borowska.

/materiały prasowe/Urząd Marszałkowski

Drugim elementem projektu jest dostosowanie ZOL do nowych standardów energetycznych. Obecnie budynek jest zasilany z 30-letniej kotłowi olejowej, która wiąże się z ryzykiem awarii.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 czerwca 2023