Radio Gra Wrocław

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji American Film Festival

"Lepiej późno niż wcale" Lisy Steen oraz "Przeciw wszystkim wrogom" Charlie’go Sadoffa zostały uznane przez widzów 14. American Film Festival (AFF) za najlepszą fabułę i dokument w konkursach Spectrum i American Docs. Laureatów nagród ogłoszono podczas niedzielnej gali zamknięcia festiwalu.

źródło: https://www.facebook.com/KinoNoweHoryzonty/photos
/źródło: https://www.facebook.com/KinoNoweHoryzonty/photos/

W sekcji Spectrum, stanowiącej przegląd nowych tendencji i młodych talentów amerykańskiego kina, prezentowanych było łącznie 16 tytułów. Festiwalowa publiczność najwyżej oceniła film „Lepiej późno niż wcale” w reżyserii Lisy Steen. To – jak wskazują organizatorzy festiwalu – „pełną autoironii komedia, o alternatywnych sposobach doświadczania upływu czasu, własnego ciała i kobiecości, ale też porozumiewania się i budowania relacji z innymi i z sobą”.

Z kolei spośród 8 dokumentów pokazywanych w sekcji American Docs najwyżej oceniony został „Przeciw wszystkim wrogom” Charlie’go Sadoffa. Nagrodzony film opowiada o motywacjach amerykańskich weteranów, którzy przysięgali bronić Ameryki „przed wszystkimi wrogami, zewnętrznymi i wewnętrznymi”, a obecnie są członkami radykalnych prawicowych organizacji.

Zwieńczeniem niedzielnej gali był pokaz filmu „Pamięć” Michela Franco. To opowieść o „dwójce życiowych rozbitków, którzy próbują zaleczyć dawne traumy i przygotować się na nadchodzące wyzwania”. W rolach głównych w tym obrazie występują Jessica Chastain oraz Peter Sarsgaard.

W trakcie stacjonarnej odsłony AFF publiczność zobaczyła łącznie ponad 120 filmów, z czego ponad 60 po raz pierwszy w Polsce. Do 19 listopada potrwa część online festiwalu, podczas której na platformie Nowe Horyzonty VOD będzie można obejrzeć kilkadziesiąt filmów z tegorocznego programu.

AFF jest największą w Polsce prezentacją amerykańskiego kina autorskiego. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.