Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

150 lat wrocławskich wodociągów. Film jubileuszowy i zabawa z historią w tle

Facebook

Na co dzień możemy nie zauważać istnienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Kiedy odkręcamy kran, woda płynie i tak dzieje się od 150 lat. Wrocławskie wodociągi właśnie obchodzą jubileusz istnienia i zapraszają do wspólnego świętowania, m.in. do obejrzenia wystaw prezentujących historię MPWiK, filmu przedstawiającego codzienną pracę niemal 800 osób i udziału w grze miejskiej. 

Podróż w czasie

Dzieje wrocławskich wodociągów prześledzimy na wystawie plenerowej przy ul. Świdnickiej od 1 sierpnia 2021 roku. Na archiwalnych fotografiach zobaczymy najważniejsze wydarzenia ze 150-letniej historii Spółki. Ta podróż w czasie rozpoczyna się w 1860 roku, kiedy to zdecydowano o ulokowaniu centralnego systemu wodociągowego, co miało zapewnić wodę rosnącej liczbie mieszkańców Wrocławia. Za oficjalną datę powstania przedsiębiorstwa przyjmuje się 1 sierpnia 1871 roku. Wtedy uruchomiono pierwszy mechaniczny wodociąg centralny Dolnego Śląska i jeden z pierwszych w obecnej Polsce. 10 lat później z kolei powstał system kanalizacyjny Wrocławia. Wystawa pokazuje też trudne momenty w dziejach firmy. To przede wszystkim czasy drugiej wojny światowej, która spowodowała katastrofalne zniszczenia systemu wodociągowo-kanalizacyjnego oraz mozolna odbudowa infrastruktury po zakończeniu działań wojennych. Kolejnym tragicznym momentem w dziejach nie tylko wodociągów, ale całego miasta, była powódź tysiąclecia w 1997 roku. Zdecydowana większość obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych znalazła się wówczas pod wodą. Prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków żywiołu trwały do 2001 roku.

Z historią firmy będzie można zapoznać się także w Hydropolis, gdzie przygotowano specjalną wystawę jubileuszową. W trakcie zwiedzania goście zobaczą m.in. eksponaty związane z dziejami wrocławskich wodociągów i losy spółki na ożywionych zdjęciach.

Film jubileuszowy

Troska o komfort mieszkańców Wrocławia i aglomeracji nie byłaby możliwa bez codziennego zaangażowania załogi MPWiK, która przez 365 dni w roku czuwa nad tym, aby wrocławianie mieli stały dostęp do zdrowej i bezpiecznej wody, a także odbiera od nich nieczystości. Jubileusz 150-lecia to doskonały moment, aby pokazać tych niewidzialnych bohaterów. To właśnie ich pracę uwieczniono na filmie powstałym przy tej wyjątkowej okazji. Materiał prezentuje także rozległy obszar, jakim zarządza Spółka i kluczowe dla jej funkcjonowania obiekty. Zobaczymy m.in. przyrodnicze tereny, z których ujmowana jest woda. Premiera filmu w niedzielę, 1 sierpnia 2021 r. na facebookowym profilu MPWiK

Zabawa z historią w tle

Z okazji jubileuszu MPWiK przygotowało również unikatową grę miejską, w której spotkamy całą gamę postaci związanych z historią miejskich wodociągów we Wrocławiu, m.in. Carla Johanna Zimmermana, który opowie o ich otwarciu w 1871 roku. Na kolejnych stacjach aktorzy przedstawią najciekawsze fakty związane z działalnością firmy. Uczestnicy zabawy będą współpracować i wykonywać różnorodne zadania, a w finale zintegrują się w czasie wspólnego odpoczynku na jednej z miejskich plaż. Bezpłatna gra zaplanowana została na 31 lipca 2021 roku od godz. 18.30. Uczestnicy wyruszać będą co 10 minut sprzed Hydropolis. Ostatni spacer rozpocznie się o godz. 19:50. Łącznie zaprononowano 9 rund po 15 osób – maksymalnie 135 osób. Rejestracja jest możliwa na stronie TUTAJ i potrwa do 30 lipca 2021 r., do godz. 15.00. Regulamin do gry znajduje się TUTAJ

Wszystkie wydarzenia mają na celu przybliżenie mieszkańcom działalności wrocławskiego MPWiK, które od 150 lat jest nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem i rozwojem Wrocławia.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023