Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

1500 mandatów w ramach akcji na rzecz bezpieczeństwa pieszych

Facebook

1500 mandatów w jeden tylko dzień wystawili dolnośląscy policjanci na drogach regionu. To efekt akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W zamierzeniu ma ona zwracać uwagę kierowców na pieszych i rowerzystów. Bo właściciele aut zapominają czasem, że nie są na drodze sami. W praktyce –duża część mandatów trafiła właśnie do niezmotoryzowanych.

Krzysztof Zaporowski z wrocławskiej policji:

Wychodzi więc na to, że co trzeci ukarany w tej akcji to właśnie pieszy. Doliczając rowerzystów – „niechronieni” uczestnicy ruchu stanowią już niemal połowę osób „złapanych” przez policję podczas akcji.

 

Jest tu, niestety, pewna dysproporcja   :

– mówi Aleksandra Zienkiewicz ze stowarzyszenia Akcja Miasto. Dotkliwe karanie pieszych wydaje się więc nie bardzo trafione. Zauważyła to także Najwyższa Izba Kontroli, która przyjrzała się działaniom policji. Już rok temu, w raporcie z listopada 2016!

– mówi dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK,  Marek Bieńkowski. Mamy także bardzo restrykcyjne wobec pieszych przepisy. W innych krajach przechodnie mają więcej swobody – a to i tak my jesteśmy w ogonie Europy, jeżeli chodzi o ich bezpieczeństwo:

– dodaje Zienkiewicz.

W ubiegłym roku na drogach Dolnego Śląska zginęło ponad 60 pieszych, a prawie 600 zostało rannych!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj