Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Światowy Dzień AIDS

Facebook

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. U 187 osób zdiagnozowano wirusa w 2019 roku na Dolnym Śląsku, które jest w czołówce tych zakażeń. Liczba może nie jest wielka, ale co najistotniejsze - to zakażenia zdiagnozowane. W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia i może nieświadomie zakażać innych. Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

Jaka jest różnica między wirusem HIV a AIDS? – to wytłumaczy dr Bartosz Szetela, specjalista chorób zakaźnych z Wrocławskiego Centrum Zdrowia:

Jaka jest najczęstsza droga transmisji wirusa HIV?

Jakie są objawy zakażenia wirusem HIV? Kiedy powinniśmy się badać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Lekarze biją na alarm – w Europie borykamy się z problemem tzw. późnych rozpoznań czyli AIDS. Wiele osób błędnie myśli, że ta choroba dotyka wyłącznie małe i określone grupy społeczne:

Jak dzisiaj wygląda życie osoby chorującej na HIV? To należy podzielić na dwie grupy – wcześniejsze wykrycie oraz późniejsze – czyli już w stadium AIDS. O sposobach leczenia opowiada dr Bartosz Szetela, specjalista chorób zakaźnych:

Osoba zakażona wirusem HIV statystycznie może żyć o 12 lat krócej niż osoba zdrowia. Jednak wpływ na to mają zaledwie 3 czynniki, które bardzo łatwo wyeliminować:

Diagnostyka, diagnostyka i jeszcze raz diagnostyka:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024