W sobotę (5 sierpnia) odbędzie się „Onko Tour”, czyli rajd rowerowy wyleczonych onkologicznie pacjentów i urzędników. Ma on zachęcić do profilaktyki oraz wspierać chorych w walce z nowotworami. Podczas wydarzenia będzie można skonsultować się z ekspertami oraz wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń może znacznie zwiększyć szanse na pełne zdrowie i długie, satysfakcjonujące życie
– mówi Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.
Wykonanie badań profilaktycznych odpowiednich dla naszego wieku, takich jak np. mammografia, cytologia czy kolonoskopia stanowi istotny krok w trosce o siebie
– dodaje.
Uczestnikami rajdu są byli pacjenci onkologiczni. Łącznie pokonają ok 500 km. Na całej trasie z Wrocławia do Świnoujścia będą zachęcać mieszkańców do profilaktyki, udowadniając, że rak to diagnoza, a nie wyrok.
Pokonałam chorobę nowotworową i wiem, że zdrowie jest najcenniejszym skarbem, który warto chronić
– mówi Katarzyna Gulczyńska pomysłodawca rajdu i prezes Fundacji „Pokonaj raka”.
Jako byli pacjenci, pragniemy stanowić inspirację dla innych, zachęcając do przezwyciężania lęku i strachu związanego z chorobą
– dodaje.
Rajd wystartuje o godzinie 11:00 z terenu Centrum Onkologii DCOPiH przy pl. Hirszfelda 12. Na pierwszym odcinku z Wrocławia do Lubina pojadą także przedstawiciele dolnośląskich placówek ochrony zdrowia.
W godzinach od 10:00 do 15:00 imprezie będzie towarzyszył Piknik Zdrowia, podczas którego będzie można wykonać badania profilaktyczne i skonsultować się z ekspertami.
Specjaliści DCOPiH wykonywać będą badania podejrzanych zmian na skórze oraz badania cytologiczne. A Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu przeprowadzi badania w kierunku depresji, demencji oraz Alzheimera.
Dodatkowo będą dostępne stanowiska informacyjno-edukacyjne, w tym:
- NFZ, na którym będzie można m.in. wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
- Rzecznika Praw Pacjenta oraz ZUS, na którym będzie można otrzymać poradę.
- DCOPiH, na którym będzie można dowiedzieć się o dostępnych programach profilaktycznych oraz nauczyć samobadania piersi i jąder;
- Ciekawym doświadczeniem będzie #WizytaJelita, podczas której odwiedzający będą mogli wejść do dmuchanego modelu jelita grubego i zobaczyć, jak wygląda od środka.