Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Cztery nowe pracownie mammograficzne na Dolnym Śląsku

Facebook

Nowe pracownie powstały w Trzebnicy, Strzelinie, Lwówku Śląskim oraz Lubaniu. Oprócz tego od dzisiaj do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Badania mammograficzne będą dostępne w wieku 45-74 lat, dotychczas obejmowały panie między 50 a 69 rokiem życia.

pracownie mamograficzne
/materiały prasowe/Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

Rejestracja do pracowni ruszy 2 listopada. Inwestycja o wartości blisko 4,7 mln złotych, została sfinansowana z unijnego funduszu REACT-EU i ma za zadanie zniwelowanie barier w dostępie do badań profilaktycznych na terenach, w których dotychczas nie było dostępu do stacjonarnych jednostek mammograficznych.

Rak piersi pozostaje palącym problem zdrowotnym w Polsce, dlatego postanowiliśmy dotrzeć do miast, w których nie było możliwości wykonania stacjonarnej mammografii i uruchomić nowe, zamiejscowe pracownie. Obecnie mammografia to najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet

– podkreśla Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii.

Nowo powstała sieć mammografów na Dolnym Śląsku zakłada, że wszystkie badania wykonane w czterech placówkach będą przesyłane do DCOPiH, gdzie doświadczeni radiolodzy z Centrum Chorób Piersi poddadzą analizie wykonane zdjęcia mammograficzne. To pierwsza taka sieć w Polsce zakładająca centralizację danych badań mammograficznych.

Tworzymy sieć pracowni mammograficznych, po to, żeby ułatwić dostęp do badań, bez względu na to, czy Panie mieszkają w dużych, czy mniejszych miejscowościach. Zależało nam również na skróceniu czasu pomiędzy wykryciem choroby, a jej leczeniem, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu i współpracy ze szpitalem onkologicznym

– podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Adresy pracowni mammograficznych:

  • Trzebnica – Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej, ul. Prusicka 53/55
  • Strzelin – Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Mickiewicza 20
  • Lwówek Śląski – Powiatowe Centrum Zdrowia ul. Morcinka 7.
  • Lubań – Przychodnia specjalistyczna Chromex, ul. Fabryczna Osiedle 8A.

Rejestracja do pracowni mammograficznych jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 -16.00, pod numerem telefonu 71 36 89 320.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj