Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Czy w Waszym domu stoi już choinka? Żywa czy sztuczna?

Facebook

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Poza czasem spędzonym z rodzinami i pełnymi stołami, jest jeszcze jeden nieodłączny element tych dni. Mowa oczywiście o choince! Żywa lub sztuczna, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

pixabay.com
pixabay.com

Pojawiliśmy się na ulicach Wrocławia i sprawdziliśmy czy mieszkańcy naszego miasta ozdobili już swoje świąteczne drzewka…

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. W każde święta pojawia się też pytanie na jaką choinkę się zdecydować. A więc żywa, czy sztuczna?

Święta to również spore wydatki. Trzeba kupić prezenty i zapełnić wigilijne stoły. Radio GRA sprawa ile zapłacimy za choinkę…

Mówi Damian – sprzedawca choinek z Wrocławia.

Gdy podejmiemy już decyzję o tym czy nasza choinka będzie żywa czy sztuczna musimy zdecydować o jej rozmiarze…

Co ciekawe, dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej. Rankiem w Wigilię gospodarz udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 maja 2022