Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kalendarz adwentowy: zapomniane tradycje bożonarodzeniowe. Od choinki do wigilijnej wieczerzy

Facebook

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas okres rodzinnych spotkań, przygotowywania świątecznych potraw i poszukiwania idealnych prezentów. Ale czy zawsze tak było? Odkryjmy, jakie znaczenie miały dawniej Święta Bożego Narodzenia i jakie tradycje i wierzenia z nimi związane przetrwały do dziś.

Czytaj tak: jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach? Sprawdziliśmy

Choinka, która nie zawsze była choinką

Choinka to nieodłączny element Bożego Narodzenia, ale nie zawsze miała taką formę jaką znamy dziś. Zwyczaj ten ma korzenie w czasach pogańskich i był popularny wśród ludów germańskich. Wierzono, że szpilki jodłowe chronią przed złymi duchami, piorunem i chorobami. W XV wieku w polskich domach wieszano „podłaźniczki” – zielone gałązki świerkowe lub sosnowe, na których zawieszano jabłka i orzechy. Choinka jaką znamy dziś przyszła do nas z Niemiec. W XIX wieku zamiast wieszać gałązki przy belce, coraz częściej przynoszono do domów całe drzewka. Na początku dekorowano je owocami, orzechami i chlebowymi ciastkami, a z czasem zaczęto wieszać na gałązkach szklane bombki i świece.

Wigilia – wieczór pełen magii i mocy

Wigilia to dzień, w którym następowało odnowienie dziejów. Rozpoczynał Nowy Rok, który zależał od tego, jak się przeżyło ten pierwszy dzień. „Jakiś we Wiliją, takiś cały rok”, głosi ludowe przysłowie. Dzień Wigilii na polskiej wsi charakteryzowała największa zgodność ze staropolską tradycją. Wigilijny poranek rozpoczynał się wcześnie, a rodzina dzieliła się opłatkiem. Pracować można było tylko do pierwszej gwiazdki, której pojawienie się na niebie było znakiem do rozpoczęcia kolacji.

Duchy Bożego Narodzenia i wróżby

W Wigilię każdy był równy sobie. Parobkom kończyły się umowy ze swoimi panami i mogli ten jeden raz usiąść jak równy z równym przy jednym stole. Specjalne przywileje dostawali nie tylko żywi, ale i zmarli. Zgodnie z prasłowiańskimi tradycjami ściśle przestrzegano zakazu szycia, rąbania drewna, tkania, zamiatania w kierunku drzwi by nie przepędzić, przyszyć lub narazić na uszkodzenie przybyłą duszę.

Świąteczne przysmaki dawniej

Dziś w większości domów Świętą Bożego Narodzenia obfitują w znakomite potrawy, jednak jest ich nieco mniej niż dawniej. Na wsi serwowano dziewięć dań, które symbolizowały dziewięć chórów anielskich, które były obecne przy narodzinach Jezusa. Na przedmieściach podawano siedem potraw po których mężczyźni tradycyjnie śpiewali kolędy. Bogate mieszczaństwo natomiast serwowało potraw dwanaście. Dania miały symbolizować liczbę apostołów podczas ostatniej wieczerzy lub liczbę miesięcy w roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj