Radio Gra Wrocław

Dzień Placków Ziemniaczanych. Na słodko czy na słono?

Przysmak z dzieciństwa dla wielu z nas i jeden z najprostszych pomysłów na obiad. Dzisiaj swoje święto obchodzą placki ziemniaczane, skąd pochodzą i co o nich wiemy?

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/placki ziemniaczane

Na początek trochę historii

Stolicą głównego składnika placków ziemniaczanych, czyli ziemniaków jest malutka wioska, mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim. Biesiekierz, bo o niej mowa słynie z hodowli wielu odmian ziemniaków. I tak na cześć nowej dziewiątej odmiany, władze gminy postawiły dziewięciometrowy pomnik ziemniaka (dziewięć metrów na dziewięć odmian).

Początkowo ziemniaki zostały sprowadzone do Polski przez Jana III Sobieskiego jako roślina ozdobna uprawiana w ogrodach królewskich, ze względu na swoje piękne kwiaty. Z czasem stały się regularnym bywalcem na polskich stołach. Ziemniaki w polskiej kuchni mają wiele zastosowań, mogą być podawane jako dodatek (gotowane, smażone, pieczone). A także jako danie główne – czyli placki ziemniaczane.

Na słodko?

Placki ziemniaczane, na ogół uważane za danie wytrawne, ma wielu zwolenników, którzy jedzą je z cukrem i śmietaną. Wzbudza to kontrowersje. Sam Robert Makłowicz za pośrednictwem swojego kanału YouTube stwierdził, że:

Ja szczerze mówiąc wole placki ziemniaczane wytrwane, ale szanuje tych, którzy wolą na słodko

Dziennikarz opowiedział również ciekawą anegdotę dotyczącą Warrena Schatza, gdy podczas trasy koncertowej, bohaterowie zatrzymali się w przydrożnej jadłodajni. Muzyk zamówił na obiad placki ziemniaczane i widząc kilka tygodni wcześniej sposób podawania na Śląsku, poprosił kelnerkę o cukier. Ta na zapleczu znalazła jedynie ten w dużych kostkach. Dla muzyka nie stanowiło to jednak problemu, gdyż kostki cukru rozgniótł butem… To się nazywa poświęcenie!

A może na słono? Krótki przepis…

Największą zaletą placków ziemniaczanych jest ich prostota. Wystarczy zetrzeć obrane, surowe ziemniaki, cebulę, dodać do nich jajko, trochę mąki, sól i pieprz. Całość formujemy i smażymy na dużej ilości tłuszczu. Tak przygotowane danie nadaje się do jedzenia.

Istnieje wiele dodatków, z którymi możemy podawać placki. Do najpopularniejszych należy gulasz węgierski, aromatyczny, lekko pikantny, który bardzo często podaję się z niewielką ilością kwaśnej śmietany. Oprócz niego potrawę możemy serwować z sosem grzybowym, serem bryndza, gzikiem czy jogurtem naturalnym.

Wpadnijcie również na naszego Facebooka, pytamy tam jakie placki ziemniaczane są najlepsze – na słodko czy może na słono?


Autor: Kamil Durkacz