Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Kraina ryb, czapli i bocianów”. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Facebook

Pochodzące z XVIII i XIX w. sądowe tłoki pieczętne dawnego wolnego państwa żmigrodzkiego będzie można oglądać od jutra na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Widnieją na nich zwierzęta i drzewa charakterystyczne dla Doliny Baryczy.

/fot. fb. Muzeum Narodowe we Wrocławiu/

Na wystawie zatytułowanej „Kraina ryb, czapli i bocianów. Tłoki sądowych pieczęci wiejskich wolnego państwa żmigrodzkiego” zgromadzono matryce, pochodzące z 40 miejscowości dawnego żmigrodzkiego wolnego państwa stanowego.

Powstało ono po 1492 r. w wyniku wydzielenia części terytoriów dawnego księstwa oleśnickiego i nadania im szczególnego statusu prawnego

– poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Większość prezentowanych eksponatów datowana jest na druga połowę XVIII w. Na części z nich widnieje kotwa – godło rodu Hatzfeldów.

Jednak to, co dominuje w przedstawieniach napieczętnych, to elementy flory i fauny Doliny Baryczy. Architektura występuje tylko w trzech przypadkach, alegorie w dwóch – i po jednym przykładzie przedstawienia świętego oraz postaci ludzkich. Są też narzędzia rolnicze, ale tylko na tłokach dwóch miejscowości

– dodała Kowalów.

Twórcy wystawy wskazują, że tłoki pieczętne związane są z kancelaryjną działalnością sołeckiego sądu wiejskiego. Takie sądy pojawiły się po przyjęciu w poszczególnych miejscowościach prawa niemieckiego. Przewodniczącym takiego sądu był sołtys, któremu towarzyszyło dwóch ławników.

Najstarsze dokumenty wymieniające znanych z imienia sołtysów tego regionu pochodzą z początku XV wieku

– powiedział kurator wystawy Artur Hryniewicz.

Dodał, że oprócz uprawnień sędziowskich, sołtysi posiadali też pełnomocnictwa policyjne i administracyjne.

Zajmowali się np. przyjmowaniem skarg, ściganiem sprawców wykroczeń, egzekwowaniem postanowień sądów dworskich, pobieraniem podatków, prowadzeniem listy rekrutów, kontrolowaniem miar i wag, administrowaniem budynkami gminnymi, regulowaniem prac komunalnych, podziałem pastwisk i ugorów, itp. Stąd widoczny jest na niektórych prezentowanych tłokach tak duży stopień ich zużycia

– wyjaśnił.

Na wystawie prezentowane będę również wiejskie tłoki sądowe z innych rejonów Dolnego Śląska oraz zbiór górnośląskich odcisków pieczęci gminnych – przedmioty podarowane Śląskiemu Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności na początku XX w. przez opolskiego nauczyciela dr. Oskara Wilperta.

Wystawę będzie można zwiedzać do 27 sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj