Niemal 9,5 tys. zabytków można oglądać w wersji cyfrowej na platformie stworzonej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. „Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami” – powiedział dyrektor wrocławskiej placówki dr hab. Piotr Oszczanowski.
Cyfrowe muzeum można zwiedzać za pomocą STRONY INTERNETOWEJ. Umieszczono tam blisko 9,5 tys. zabytków. A każdy z prezentowanych eksponatów opatrzony jest opisem, i fotografiami. Do części z nich opracowano też materiały multimedialne i audiodeskrypcję. Stworzono też szereg narzędzie ułatwiających przeglądanie zbiorów.
Prezentacji zbiorów w obrębie poszczególnych kolekcji związanych z rodzajem muzealiów będą towarzyszyły kolekcje tematyczne, proponujące użytkownikowi poznawanie dzieł sztuki w polecanym kontekście albo szczególnych zespołów muzealiów, takich jak np. Skarb Średzki, kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz czy Michaela Leopolda Willmanna”
– wskazała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
Dyrektor wrocławskiego muzeum dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że dzięki platformie, na której eksponaty prezentowane są w wersji cyfrowej, muzeum staje się jeszcze bardzie otwarte dla odbiorców.
I to zarówno dla specjalistów, zainteresowanych merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłych miłośników sztuki
– powiedział Oszczanowski.
Dodał, że cyfrowe muzeum jest projektem przyszłościowym.
Będzie on konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog, aby wiedza o tym, jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna
– podkreślił dyrektor.
źródło: PAP