Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Politechnika Wrocławska otworzyła laboratorium elektromobilności. Co to takiego?

Facebook

W nowym laboratorium Politechniki Wrocławskiej znajdują się m.in. stanowiska sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności. Są tam też stanowiska z rowerami elektrycznymi umożliwiającymi analizę pracy układu elektromechanicznego.

aboratorium elektromobilności
/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Prorektor ds. rozwoju Politechniki Wrocławskiej prof. Tomasz Nowakowski podczas uroczystości otwarcia laboratorium podkreślił, że wrocławska uczelnia w 2023 r. roku przyjęła strategię, która zakłada rozwój w kierunku „wielodziedzinowego uniwersytetu europejskiego”.

To oznacza, że jesteśmy aktywni naukowo i dydaktycznie w czterech dziedzinach nauki. Naszym jądrem są oczywiście nauki inżynieryjno-techniczne (…) silni jesteśmy w naukach podstawowych – matematyka, fizyka, chemia; oprócz tego jesteśmy aktywni w dziedzinie nauk społecznych i od niedawna rozwijamy obszar nauk o życiu i zdrowiu

– wyjaśnił prorektor.

Radca ambasady Korei Południowej w Polsce Shik Kim zwrócił uwagę na związki gospodarcze jego kraju i Polski.

Jesteśmy strategicznymi partnerami w przemyśle obronnym oraz obszarach energetycznym i infrastrukturalnym

– mówił.

Dodał, że rozwój współpracy był możliwy m.in. dzięki takim przedsiębiorstwom jak LG Energy Solution, które inwestuje w Polsce i rozwija współpracę z uczelniami wyższymi.

Teraz ta współpraca jest jeszcze bardziej intensywna

– powiedział.

aboratorium elektromobilności

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Prof. Waldemar Rebizant, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, podkreślił, że nowe laboratorium stanowi element bazy dydaktycznej dla kierunku Elektromobilność, który został otwarty w 2021 r.

Zaraz po uruchomieniu tego kierunku zgłosiła się do nas firma LG Energy Solution; została podpisana umowa o współpracy obejmująca prowadzenie zajęć, staże i wsparcie w budowie nowego laboratorium

– mówił dziekan.

Prof. Rebizant podkreślił, że laboratorium powstało dzięki darowiźnie koreańskiej firmy. Sponsorem w tym zakresie jest też firma Ecobike, produkująca rowery elektryczne.

Laboratorium jest pierwszą częścią naszych zamierzeń, jeśli chodzi o infrastrukturę badawczą. Chcemy rozbudowywać laboratoria i iść w kierunku elektromobilności autonomicznej

– mówił naukowiec.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj