Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Współpraca Politechniki Wrocławskiej i firmy Intel w zakresie badań i kształcenia studentów

Facebook

Budowa centrum badawczo-rozwojowego, wsparcie rozwoju technologii firmy oraz kształcenie kadry to elementy współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a Intelem. Amerykańska firma zamierza wybudować w Miękini pod Wrocławiem zakład integracji i testowania półprzewodników.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

W środę władze Politechniki Wrocławskiej spotkały się z generalnym managerem inwestycji firmy Intel pod Wrocławiem Gregorem Andersonem. Podczas spotkania podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy wrocławską uczelnią i Intelem.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że uczelnia w związku z realizacją inwestycji Intela wybuduje centrum badawczo-rozwojowe.

Będziemy wspierać Intel zarówno jeśli chodzi o rozwój technologii, jak i badania i rozwój kadry

– powiedział.

Dodał, że w związku z budową fabryki Intela, wrocławska uczelnia zmieni się w niektórych obszarach związanych z edukacją i działalnością badawczą.

Chodzi o takie obszary, jak mikroelektronika czy fotonika, które chcemy rozbudować i udoskonalić

– wymienił prof. Wójs.

Rektor zwrócił przy tym uwagę, że inwestycja Intela oznacza, że Wrocław oraz Politechnika Wrocławska będą „w większym stopniu partycypować w budowaniu bezpieczeństwa publicznego dla Polski i Europy”.

Od bezpieczeństwa łańcucha produkcji chipów elektronicznych zależy bezpieczeństwo wszystkich branż technologicznych. To, że fabryka będzie pod Wrocławiem nakłada na naszą uczelnię pewne zobowiązania w tym zakresie

– podkreślił.

Prof. Wójs poinformował, że uczelnia pozyskała już fundusze na budowę centrum badawczo-rozwojowego.

To będzie interdyscyplinarne centrum badawcze mikro i nanotechologii, mikro i nanosystemów. Dla tego celu powstanie nowy budynek wyposażony w unikalną aparaturę

– opisał.

Dodał, że realizacja tej inwestycji będzie kosztować około 100 mln zł.

Zapowiedział, że w związku z inwestycją Intela na Politechnice Wrocławskiej pojawią się nowe kierunki lub specjalności.

W czerwcu tego roku Intel ogłosił, że wybuduje zakład integracji i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Miękini. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel. A także tysiące powiązanych stanowisk u dostawców i tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Intel podał, że nowa fabryka, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej

– wskazano.

Zakłady produkcji wafli krzemowych wytwarzają chipy, które wykorzystuje się w  zaawansowanych procesach chemicznych, mechanicznych i optycznych.

Następnie gotowe wafle krzemowe są wysyłane do zakładów integracyjnych i testowych, takich jak ten planowany w okolicach Wrocławia, w których są one rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach produktów końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości

– opisano.

Zakończeniu pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj