Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Przebiegł 25 tys. kilometrów po sześćdziesiątce! Profesor Jan Chmura kończy przygodę z maratonami!

Facebook

W ubiegłą niedzielę podczas 37. PKO Wrocław Maratonu, najsłynniejszy wrocławski maratończyk pobiegł po raz ostatni. W ciągu 7 lat przebiegł 24 maratony na wszystkich kontynentach i pokonał 25 tys. kilometrów – to trasa z Wrocławia na koniec Półwyspu Czukockiego w Azji i z powrotem.

fot. archiwum Jana Chmury
fot. archiwum Jana Chmury

70-letni profesor Jan Chmura jest pierwszym Polakiem i profesorem, który w pięć i pół roku zdobył trzy prestiżowe korony maratonów: Koronę Maratonów Polskich, Koronę Maratonów Ziemi i Koronę Największych Maratonów Świata, w których startują najlepsi biegacze.

Wszystko zaczęło się w wieku 63 lat. To wtedy przestał pełnić funkcję dziekana na wrocławskiej AWF. Po półrocznym przygotowaniu wystartował w swoim pierwszym, 30 Hasco-Lek Wrocław Maraton…

Cała rozmowa z prof. Janem Chmurą z Katedry Biologicznych i Motorycznych Podstaw Sportu, Zakład Motoryczności Sportowca, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu:

Profesor podkreśla, że podczas swoich startów realizował projekt badawczy, który zakończył podczas maratonu na Alasce. Wszędzie zabierał specjalną aparaturę m.in. do rejestracji pracy serca. Wykonywał badania kardiologiczne, metaboliczne, związane z termoregulacją i gospodarką wodno-elektrolityczną w różnych klimatach, na różnych wysokościach i temperaturach. Badania te są wykorzystywane do kształcenia trenerów (m.in. prowadzących zajęcia z seniorami) na jedynym w kraju Wydziale Nauk o Sporcie wrocławskiej AWF.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022