Ponad dwa razy więcej stacji i o prawie 1200 rowerów więcej niż obecnie. A dodatkowo – system działający przez okrągły rok. Tak wyglądają plany na nowy system roweru miejskiego. Umowa z firmą NextBike kończy się już w tym roku, miasto organizuje więc system po nowemu i wkrótce zacznie szukać jego wykonawcy.
Miejsce instalacji nowych stacji wskazali sami mieszkańcy, w konsultacjach społecznych:
– a tych w ciągu ostatnich trzech lat było prawie 3 mln, mówi oficer rowerowy Wrocławia Daniel Chojnacki.
W konsultacjach na temat roweru miejskiego padł absolutny wrocławski rekord frekwencji:
– …i w ten sposób sygnalizować użytkownikowi, że szkoda siły na sprawdzanie stanu technicznego i próby wypożyczenia roweru, którym i tak nie pojedzie, wyjaśnia Krzysztof Miętal z Biura Partycypacji Społecznej.
Komputery służące do wypożyczania rowerów będą teraz zamontowane na kierownicy rowerów, a nie na stacjach. Same punkty wypożyczeń będą teraz zwykłymi, choć specjalnymi oznaczonymi stojakami na jednoślady. Natomiast miasto rezygnuje jak na razie z pomysłu wprowadzenia systemu bez stacji, gdzie rower możemy zostawić w dowolnym miejscu:
– wyjaśnia Chojnacki i dodaje, że w nowym systemie ma być możliwość tworzenia tzw. stacji wirtualnych. Czyli np. uznania, że cały Ostrów Tumski jest jedną wielką stacją WRM. Albo uznania za stację terenu np. imprezy masowej zorganizowanej przez miasto.
Rower miejski „po nowemu” będzie działał już od 2019 roku. Zaoferuje nie tylko tradycyjne jednoślady, ale też pewną ilość tandemów, rowerów cargo, czy handbike’ów dla osób niepełnosprawnych.