Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rowerzysto, zwolnij! Takie tablice pojawiły się w centrum Wrocławia

Facebook

Tablice mają za zadanie zwrócić uwagę rowerzystów na to, że Rynek i okoliczne deptaki to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność i dostosować jazdę do przebywających tam spacerowiczów.

/materiały prasowe/UMW/

Od kwietnia 2020 roku wrocławski Rynek jest otwarty dla rowerzystów przez całą dobę. Wcześniej rowerem można było tamtędy przejechać jedynie między godziną 5 a 9 rano. Podczas pandemii koronawirusa prezydent Jacek Sutryk postanowił otworzyć Rynek dla jednośladów. Był to ukłon w stronę kurierów i dostawców rowerowych, dzięki którym w czasie pandemii wiele osób mogło uniknąć konieczności wychodzenia z domu.

Jeżdżą, doręczają przesyłki, listy, komputery, załatwiają sprawy w urzędach, drobne zakupy, dowożą posiłki. Nie mają Home Office, ale dzięki nim wielu z nas może pracować z domów. Kontaktujcie się z nimi, gdy czegoś potrzebujecie

– apelował wówczas Jacek Sutryk.

Pandemia się skończyła, a Rynek pozostał otwarty dla rowerzystów. Codziennie z możliwości przejechania nim korzysta wiele osób poruszających się na rowerach. Restauracje i kawiarnie wciąż również korzystają z usług rowerowych dostawców jedzenia, którzy odbierają posiłki na wynos i dostarczają do klientów. Tymczasem po pandemii na Rynek wrócili również turyści i mieszkańcy, którzy spędzają tu wolny czas.

Zależy nam na tym, aby Rynek pozostał dostępny dla rowerzystów. Dostajemy jednak sygnały od mieszkańców, że niektórzy przejeżdżają przez to miejsce bardzo szybko. Wielu dostawców rowerowych korzysta z dodatkowego elektrycznego wspomagania, co sprawia, że mogą osiągać naprawdę duże prędkości. Musimy pamiętać o tym, że Rynek to miejsce spotkań i spacerów, dlatego apelujemy do cyklistów, aby przed Rynkiem zwolnili i dostosowali swoją prędkość do pieszych

– mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

/materiały prasowe/UMW/

Przy wjazdach do Rynku i na zamkniętą dla ruchu aut część ulicy Świdnickiej pojawiły się znaki SLOW ZONE ZWOLNIJ! z piktogramem rowerzysty ze skorupą ślimaka zamiast plecaka. W czwartkowe przedpołudnie rowerowy patrol Straży Miejskiej rozdawał rowerzystom odblaskowe naklejki z logo akcji, zwracając uwagę na konieczność ograniczenia prędkości na Rynku i okolicznych deptakach.

Przypomnijmy, zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym rowerzysta poruszając się drogą dla pieszych i rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, zwłaszcza w strefie zamieszkania a taką jest okolica wrocławskiego rynku. Dlatego nie pędźmy jak wariaci, nie rozmawiamy w tym czasie przez komórkę ani się w nią nie wpatrujmy. Mamy rowerowy patrol straży miejskiej, który będzie na takie sytuacje reagował, jesteśmy też w kontakcie z policją, która kontroluje czy rowery elektryczne, którymi poruszają się kurierzy są zgodne z prawem – czyli czy mają homologację, wspomaganie nie większe niż 250W i nie rozwijają prędkości większej niż 25 km/h

– opowiada Piotr Szereda ze Straży Miejskiej

Strażnicy będą szczególnie uważnie przyglądać się rowerzystom w obszarze wprowadzanej Slow Zone czyli w ścisłym centrum Wrocławia obejmującym rynek wraz z okolicznymi ulicami – od Uniwersytetu do Opery i od placu Solnego do pl. Dominikańskiego.

/materiały prasowe/UMW/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj