Radio Gra Wrocław

Streetbus kończy kurs. W tym czasie wydano ponad 30 tysięcy ciepłych zup

Ponad 4 500 kilometrów – taką drogę przebył po wrocławskich ulicach Streetbus. Dziś kończy zimowy sezon i zjeżdża do zajezdni, by powrócić w listopadzie i ponownie nieść wsparcie oraz ciepło dla najbardziej potrzebujących.

/UMW/materiały prasowe

Streetbus w liczbach

Streetbus przemierza ulice miasta od 2020 roku. Specjalny autobus w zimowych miesiącach stanowi schronienie dla najbardziej potrzebujących osób, które mogą ogrzać się w jego wnętrzu, zjeść ciepły posiłek i dojechać do schroniska. Do tej pory Streetbus przejechał 28 777 kilometrów, co zajęło mu 3 611 godzin. Tylko w obecnym sezonie – czyli od 17 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 – to aż 4 698 kilometrów. W tym czasie, każdego dnia korzystało z niego około 120 osób. A załoga znajdująca się na pokładzie wydawała średnio 250 ciepłych posiłków.

Właśnie ta statystyka pokazuje nam, jak ważny jest ten projekt i dlaczego warto go kontynuować. Wrocławskie MPK wspiera i będzie wspierać potrzebujących, dlatego już teraz mogę powiedzieć, że Streetbus wyjedzie na ulice Wrocławia ponownie pod koniec tego roku, aby nadal spełniać swoją misję

– mówi prezes MPK Wrocław, Witold Woźny.

Załoga autobusu, która składa się z przedstawicieli fundacji Homo Sacer, odpowiada za przygotowywanie i wydawanie ciepłych posiłków. Tylko w tym sezonie było to aż 33 500 talerzy z gorącą zupą.

Ile bezdomnych żyje we Wrocławiu?

We Wrocławiu jest ponad 900 osób bezdomnych – liczba ta od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W mieście działa łącznie 13 placówek pomocowych: 11 schronisk, ogrzewalnia oraz noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe – to m.in.: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok.

W okresie zimowym (od listopada 2022 do końca marca 2023) dziennie w tych placówkach pomoc uzyskiwało ponad 600 osób.

Staramy się, by przez cały rok osoby w kryzysie bezdomności uzyskiwały nasze wsparcie. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowym prowadzimy projekty aktywizacyjne i mieszkaniowe, w którym można uzyskać pomoc specjalistów. To powoduje, że pomoc niesiona osobom w kryzysie bezdomności jest zindywidualizowana, dostosowana do potrzeb i uwzględnia specyfikę pracy z każdym klientem oraz zwiększa szansę na usamodzielnienie się, na czym najbardziej nam zależy

– podkreśla Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Przystanki Ciepła

1 grudnia ruszyło we Wrocławiu siedemnaście „Przystanków Ciepła” – miejsc, w których można było się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. Były to przestrzenie stworzone po to, by osoby wymagające szczególnego wsparcia –  a które nie były w stanie zapewnić ogrzewania dla swoich mieszkań – mogły znaleźć ciepło w tych miejscach.

Przystanki Ciepła jednocześnie dawały możliwość zapoznania się z ofertą animacyjno-kulturalną Wrocławia. Znajdowały się w filiach bibliotek, Centrach Aktywności Lokalnej, instytucjach kultury, dziennych domach pomocy społecznej czy placówkach fundacji. To wyznaczone, ciepłe i przyjazne miejsca oferujące ciepłą herbatę, możliwość poczytania książki czy gazety. Przystanki Ciepła zakończyły działalność pierwszego dnia wiosny, a skorzystało z nich ponad 150 osób.

Frekwencja była na szczęście niewielka. Traktujemy ten projekt jako kolejny element budowania sieci współpracy. Te sieci zostały zagęszczone na linii MOPS – instytucje kultury. Takie sieci sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, a takich mamy w ostatnich latach bardzo dużo

– mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.