Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Światowy dzień placków ziemniaczanych

Facebook

Dla wielu z nas placki ziemniaczane są przysmakiem dzieciństwa, nic dziwnego, statystyczny Polak zjada blisko 3 kilogramów ziemniaków miesięcznie. Potrawa dziś, 13 listopada obchodzi swoje święto. Gdzie i skąd pochodzą ziemniaki?

fot. pixabay

Krótki rys historyczny

Stolicą tego złocistego warzywa jest malutka wioska, mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim. Gmina słynie z hodowli wielu odmian ziemniaków. I tak na cześć nowej dziewiątej odmiany, wójt gminy Biesiekierz postawił dziewięciometrowy pomnik ziemniaka (dziewięć metrów na dziewięć odmian), prawdopodobnie największy na świecie taki monument. Początkowo sprowadzone do Polski przez Jana III Sobieskiego jako roślina ozdobna uprawiana w ogrodach królewskich, ze względu na swoje piękne kwiaty. Z czasem stała się regularnym bywalcem na polskich stołach. Ziemniaki w polskiej kuchni mają wiele zastosowań, mogą być podawane jako dodatek (gotowane, smażone, pieczone), ale też jako danie główne, wspomniane wcześniej placki ziemniaczane.

fot. pixabay

Na słodko?

Uważana za bardzo kontrowersyjną formę podania placków ziemniaczanych. Sam Robert Makłowicz za pośrednictwem swojego kanału YouTube stwierdził, że- „Ja szczerze mówiąc wole placki ziemniaczane wytrwane, ale szanuje tych, którzy wolą na słodko”. Dziennikarz opowiedział również ciekawą anegdotę dotyczącą Warrena Schatza, gdzie w Katowicach podczas jednej z tras koncertowych bohaterowie zatrzymali się przydrożnej jadłodajni. Muzyk zamówił na obiad placki ziemniaczane i widząc wcześniej sposób podawania na Śląsku, poprosił kelnerkę o cukier. Ta na zapleczu znalazła jedynie ten w dużych kostkach. Dla muzyka nie stanowiło to problemu, wziął w dłoń kostki cukru, zawinął je w serwetkę i używając buta, rozgniótł je na drobny kryształ. Po czym posypał danie tak przygotowanym cukrem i bez słowa zabrał się za konsumpcje.

Na słono?

Zacznij od tego, że przepis na nie jest banalnie prosty. Wystarczy zetrzeć obrane, surowe ziemniaki, cebulę, dodać do nich jajko, trochę mąki, sól i pieprz. Całość formujemy i smażymy na dużej ilości tłuszczu. Tak przygotowane danie nadaje się do jedzenia. Istnieje wiele dodatków, z którymi możemy podawać placki. Do najpopularniejszych należy gulasz węgierski, aromatyczny, lekko pikantny, do przełamania smaku często podaję się go z niewielką ilości kwaśnej śmietany. Oprócz niego potrawę możemy serwować z sosem grzybowym, serem bryndza, gzikiem czy jogurtem naturalnym. Smacznego!

fot. pixabay

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj