Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

System SARUAV gotowy, drony pomogą szukać ludzi

Facebook

Jakiś czas temu informowaliśmy, że naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego pracują nad systemem, który wspomoże akcję poszukiwawcze prowadzone na terenach otwartych. Teraz rok przed planowanym terminem wprowadzają na rynek innowacyjny system wykorzystujący zdjęcia pozyskane przez drony do poszukiwania osób zaginionych.

źródło: facebook.com/Saruav

Dzięki pracy wrocławskich naukowców ratownicy szybciej dotrą do osób zaginionych, które są narażone na utratę życia lub zdrowia z powodu urazów, wypadków, chorób i trudnych warunków atmosferycznych, a jak taki system działa w praktyce?

Taki system składa się z dwóch modułów. Pierwszy ma za zadanie wyznaczenie obszaru, na którym z wysokim prawdopodobieństwem znajduje się osoba zaginiona. Następnie nad ten obszar wysyłany jest dron, a jak jest z dokładnością takiego systemu?

Z systemu docelowo korzystać będą mogły jednostki policji, straży pożarnej, służb granicznych oraz jednostki ratownictwa górskiego i wodnego. Kiedy zatem drony będą mogły wylecieć w pierwszą akcję ratunkową?

Celem zespołu jest dostarczenie na rynek rozwiązania, które będzie możliwe do powszechnego użycia z dronami, które często są już na wyposażeniu służb. Co istotne prace nad systemem prowadzone były przy współpracy z jednostkami GOPR oraz OSP zarówno na etapie projektowym, jak i testowym…

I jak dodaje prof. Tomasz Niedzielski, kierownik zespołu odpowiedzialnego za powstanie SARUAV – my taki system dedykowany do ratownictwa mamy umieszczony w systemie i on po prostu prowadzi krok po kroku przez wszystkie etapy poszukiwań z użyciem drona – danego ratownika, odpytując go o odpowiednie parametry.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022