Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Trwa głosowanie na najpiękniejszą szopkę betlejemską 2023

Facebook

Szopka wydziergana na szydełku, szopka z lampki, która świeci, ceramiczna szopka w kształcie kuli, to tylko niektóre z realizacji prezentowanych na pokonkursowej wystawie szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

/fot. Magdalena Lorek, MNWr

We wnętrzach Muzeum Etnograficznego prezentowane są najciekawsze szopki wykonane przez dzieci i młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół. A także placówek wychowawczych oraz domów kultury. Uczestnicy konkursu jak co roku zmierzyli się z tematem, proponując różnorodne i zaskakujące oryginalnością pomysły na przedstawienie miejsca Narodzenia Pańskiego.

/fot. Magdalena Lorek, MNWr

Wśród tegorocznych szopek przeważają realizacje tradycyjne, urzekające prostotą kompozycji i pomysłowym wykorzystaniem naturalnych materiałów. Liczną grupę stanowią szopki ceramiczne o różnych formach, wyrzeźbione w glinie palcami młodych uczestników. Jest też szopka nawiązująca do wciąż aktualnego tematu wojny, przygotowana z żywicy epoksydowej z wkomponowanymi łuskami po nabojach

– mówi Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego.

/fot. Magdalena Lorek, MNWr

Prezentowane szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Większość stanowią surowce naturalne, takie jak drewno, liście, mech, szyszki, pióra, ale też orzechy, kukurydza i makaron. Nie brakuje szopek rzeźbionych w glinie, plastelinie czy masie solnej. Zaskakują szopki zrobione na szydełku, w orzechu kokosowym, z suszonych grzybów czy z kolorowego czasopisma.

/fot. M. Skrabek, MNWr

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać 86 prac plastycznych, wykonanych przez 108 autorów z 20 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych. W tym roku po raz pierwszy zwiedzający będą mogli wybrać laureata nagrody publiczności dla najpiękniejszej szopki betlejemskiej 2023 spośród autorów prezentowanych prac. Więcej informacji i regulamin głosowania dostępne są na stronie TUTAJ

/fot. Magdalena Lorek, MNWr

Wystawę „Najpiękniejsza szopka betlejemska” oglądać można do 28 stycznia 2024.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj