Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

W Instytucie Grotowskiego rusza pierwsza w Polsce teatralna scena ukraińska

Facebook

Pierwsza w Polsce teatralna scena ukraińska otwarta zostanie w czwartek w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Będzie stałym miejscem prezentacji dla Ukraińców i wszystkich zainteresowanych ukraińskim językiem i kulturą.

/fot. fb. Instytut Grotowskiego/fot. Justyna Żądło/

Otwarcie sceny ukraińskiej odbędzie się w ramach rozpoczynającego się w czwartek w Instytucie Grotowskiego II Festiwalu Teatru na faktach „Antybohaterka”. Zarówno festiwal jak i sama scena ukraińska ma otworzyć dyskusję o kulturze. A także dostępności dla tej największej obecnie mniejszości narodowej w naszym kraju i we Wrocławiu.

Chcemy otworzyć i taką scenę i możliwość instytucjonalizowania tych opowieści, które osoby z Ukrainy wnoszą do Polski, przywożąc je ze sobą. Trochę nawiązując tu do tradycji naszego miasta. Obecna Scena Kameralna Teatru Polskiego, była kiedyś teatrem żydowskim i były tam grane spektakle w języku jidysz. Chcemy nawiązać do tej tradycji. Chcemy, żeby spektakle były grane w języku ukraińskim, ale nie tylko dla Ukraińców

– wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Tabisz.

Otwarcie sceny ukraińskiej rozpocznie premiera spektaklu Teatru GAS, który powstał w ubiegłym roku we Wrocławiu. Współtworzą go: Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan (z Charkowa) i Vasylyna Martseniuk (z Bachmutu).

Spektakl „Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”, wyreżyserowany został na podstawie wywiadów z Ukraińcami i Ukrainkami, wplecionych w fabułę utworu „Piosenka lasu” Łesi Ukrainki. Muzykę do spektaklu stworzył wrocławski zespół muzyki elektronicznej KWIT/КВІТ(Johaness Niehaus i Marina Mashtaler), który zwyciężył w ostatnim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj