Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław podpisał umowę partnerską z południowokoreańskim Cheongju

Facebook

W czwartek Wrocław podpisał umowę partnerską z południowokoreańskim Cheongju. Z tego miasta wywodzi się koncern LG Energy Solution Wrocław. To producent baterii do aut elektrycznych i jeden z największych pracodawców na Dolnym Śląsku.

/materiały prasowe/UMW

Jakie znaczenie dla miasta ma podpisana umowa?

W czwartek w Sali Wielkiej Starego Ratusza doszło do podpisania umowy partnerskiej między stolicą Dolnego Śląska a południowokoreańskim Cheongju.

Fakty są niepodważalne: w czasie swojej działalności na Dolnym Śląsku pochodzące z Cheongju LG Energy Solution Wrocław stworzyło pierwsze, a zarazem największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Zaowocowało to wprowadzeniem najnowocześniejszej technologii i przyciągnięciem wielu innych inwestycji do Wrocławia

– powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Z czego słynie Cheongju?

Cheongju jest stolicą centralnie położonej prowincji Chungcheong Północny. Znajduje się ok. 140 km na południe od Seulu. Miasto zamieszkuje ok. 854 tys. mieszkańców, co plasuje je na drugim miejscu w Korei Południowej pod względem liczby mieszkańców – zaraz po Seulu.

Miasto jest dynamicznym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym. Na jego terenie prowadzi działalność ok. 60 tys. firm, oferujących swoje produkty i usługi w branżach: przemysłu farmaceutycznego, smart IT, biotechnologii, transportu, przemysłu maszynowego oraz nowych technologii w energetyce.

W Cheongju aktywnie działają również inne liczące się w świecie firmy: SKGroup (wielki konglomerat podmiotów z różnych branż, tzw. czebol), Samsung, SDI, Innotek.

Cieszymy się, że możemy gościć we Wrocławiu – miejscu pełnym szacunku dla wspólnoty, którą w naszym kraju tak wysoce cenimy. Cheongju cieszy się, że może mieć w swoim gronie, tak znakomitych przyjaciół z Polski, ze stolicy Dolnego Śląska. Dziękuję panu prezydentowi Jackowi Sutrykowi, który w 2019 roku odwiedził nas i który za każdym razem wyrażał ogromny szacunek dla naszej koreańskiej społeczności, podkreślając, jak ważna jest dla niego i dla innych mieszkańców Wrocławia

– powiedział burmistrz Cheongju Beom Seong Lee.

Prezydent podkreślił jak ważna jest to umowa dla Wrocławia i całego regionu

Nowe partnerskie miasto ma znaczenie szczególne, bo to z niego wywodzi się koncern LG Energy Solution zatrudniający ponad 10 tys. osób z ponad 100 miejscowości województw dolnośląskiego i opolskiego.

Rocznie produkowanych jest tu 700 tys. baterii dla samochodów elektrycznych, a w perspektywie rozwoju, w ciągu najbliższych miesięcy, ma to być 1 mln. W 2019 roku odwiedziliśmy naszych przyjaciół w Korei Południowej. Byłem i jestem wciąż zachwycony infrastrukturą oraz potencjałem tego miasta, które bardzo przypomina Wrocław – w kontekście dynamiki rozwoju oraz projektów, które podejmuje

– mówił Sutryk.

Rozmowy Wrocławia ws. partnerstwa rozpoczęły się w 2019 r. W lutym 2020 r. Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę ws. nawiązania współpracy.

We Wrocławiu i jego okolicy mieszka ponad pięć tysięcy Koreańczyków. Cieszymy się, że jesteście z nami i że tylu z was na swój dom wybrało właśnie Wrocław. To potwierdzenie tego, że nasze miasto jest rzeczywiście miastem spotkań

– dodał Sutryk.

Inwestycja nie tylko w technologię

Koncern LG Energy Solution Wrocław zainwestował ostatnio nie tylko w technologię, ale również w przyszłość mieszkańców aglomeracji. We wrześniu 2022 r. w Biskupicach Podgórnych powstało ogólnodostępne, publiczne przedszkole dla 240 dzieci z Wrocławia i okolic. Według danych Centralnego Ośrodka Gospodarczego z 1 marca 2022 r., w Polsce działa 548 koreańskich spółek, z czego 47 proc. z nich zlokalizowanych jest na Dolnym Śląsku. Główni inwestorzy to: LG Electronics, LG Energy Solution, LG Display, LG Innotek, Enchem.

W 2019 r. Wrocław i Kobierzyce podpisały porozumienie, na mocy którego rozbudowywana jest sieć wodociągowa, która posłuży fabryce LG Chem – firmie pochodzącej z Cheongju. To wodociąg o średnicy 500 milimetrów i po stronie Wrocławia będzie miał ponad 2 km długości. Dzięki temu we Wrocławiu zostanie dokończona tzw. magistrala południowa miasta.

Od 2019 r. na Uniwersytecie Wrocławskim – w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych – można studiować koreanistykę. Kierunek cieszy się dużym powodzeniem wśród kandydatów na studentów. Na 1 miejsce przypada ponad 13 chętnych. Języka uczą się również dzieci i dorośli, poznając kulturę i zwyczaje w prywatnych szkołach i fundacjach.

Cheongju stało się siedemnastym miastem partnerskim Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska posiada również partnerstwa m.in. z Dreznem, Lwowem, Wiesbaden, Lille czy Oxfordem. W 2019 r. zawarto umowę z gruzińskim Batumi, a w marcu br. z ukraińskim Kijowem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj