Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławska firma podbija rynek. Ich satelitę wyślę Elon Musk!

Facebook

Na początku stycznia na orbitę ich satelitę wyślę firma SpaceX. Z kolei w poprzednim miesiącu jeden z produktów wysłali w kosmos na pokładzie szwedzkiej rakiety kosmicznej. Wrocławska spółka Scanway może pochwalić się nie tylko ogromnym tempem rozwoju produktów satelitarnych, ale także zamówieniami z polskiej armii i niemieckiej agencji kosmicznej.

/fot.facebook.scanway

Produkty do obserwacji Ziemi z orbity

Jak ważna jest obserwacja zmian naszej planety przekonać się może każdy, kto korzysta z map satelitarnych i dostrzega jak szybko stają się one nieaktualne. Ogromne tempo zmian naszej planety, jak również wpływu człowieka na środowisko i rozbudowę miast, można najlepiej zobaczyć z orbity.

Doskonale wie o tym wrocławska spółka Scanway S.A., która od lat oferuje teleskopy i kamery, które z kosmosu mogą obserwować naszą planetę z dużą rozdzielczością. Spółka wysyłała już instrumenty z Europejską Agencją Kosmiczną, realizowała prace R&D z największymi podmiotami sektora kosmicznego, a także pomagała studentom z Politechniki Wrocławskiej z aparaturą do odwiertów w asteroidach. W ciągu ostatniego roku firma wprowadziła na rynek sześć produktów kosmicznych i przygotowuje się do swojej satelitarnej misji demonstracyjnej.

Próba generalna przed pierwszą polsko-niemiecką misją kosmiczną

23 listopada 2022 r. aparatura spółki Scanway została wysłana na wysokość 250 km na pokładzie szwedzkiej rakiety kosmicznej w ramach misji o nazwie „SubOrbital Express 3”.

Aparatura przetestowana w listopadowym locie jest ważnym testem przed zbliżającą się misją STAR VIBE – pierwszą w historii polsko-niemiecką misją orbitalną, która zademonstruje dwa nasze produkty w warunkach kosmicznych

– podkreśla Jędrzej Kowalewski, prezes spółki.

Lot na pokładzie szwedzkiej rakiety zrealizował misję komercyjną. Kamera i system rejestracji obrazu przygotowany przez wrocławską spółkę miał za zadanie nagrać film wysokiej rozdzielczości z przebiegu lotu i reakcji testowanych instrumentów na warunki kosmiczne.

Możemy z całą stanowczością powiedzieć, że przygotowana przez nas aparatura zrealizowała 100% celów jej postawionych

– oświadczył Mikołaj Podgórski, członek zarządu firmy.

Noworoczna misja kosmiczna

Niespełna 6 tygodni po sukcesie w szwedzkim locie, na początku stycznia 2023 roku, spółka umieści na orbicie satelitę STAR VIBE. Satelita zostanie wystrzelony rakietą Falcon-9 firmy SpaceX. Głównym zadaniem misji jest zademonstrowanie działania dwóch produktów spółki Scanway – teleskopu o nazwie STAR oraz instrumentu do autodiagnostyki satelitów VIBE. Szczególnie drugi z tych produktów jest określany jako niezwykle nowatorska koncepcja, będąca rozwiązaniem w obliczu ogromnego przyrostu śmieci kosmicznych. W założeniu instrumenty tej klasy pomogą oceniać w jaki sposób lepiej projektować satelity oraz monitorować tempo i stan degradacji kluczowych komponentów orbiterów czyli np. paneli słonecznych i anten. Jest to również pierwszy polski produkt, który w kosmosie wykorzysta rozwiązania sztucznej inteligencji.

Zamówienia z całego świata, w tym z polskiej armii

Firma Scanway od lat rozwija rozwiązania kosmiczne, jednak rok 2022 to wielki sprawdzian dla rozwiązań zespołu z Wrocławia, który na razie uzyskuje bardzo dobre wyniki. Na liście partnerów spółki są takie podmioty jak Europejska i Niemiecka Agencje Kosmiczne, berliński startup kosmiczny German Orbital Systems oraz giganty technologiczne jak Activision Blizzard oraz Thales Alenia. W zeszłym roku spółka weszła również w skład konsorcjum, które dostarczy satelity obserwacyjne dla MON. Ich misja ma rozpocząć się w 2024 roku.

Źródło informacji: Scanway S.A.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024