Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Zmiany w funkcjonowaniu bramek ABC na lotnisku

Facebook

Od dziś z bramek automatycznej kontroli granicznej mogą korzystać dzieci powyżej 12 roku życia. Trzeba jednak posiadać biometryczne dokumenty podróży i mieć co najmniej 140 cm wzrostu.

/materiały prasowe/Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Gdzie się znajdują?

Obecnie bramki ABC znajdują się w sześciu portach lotniczych: Poznań-Ławica, Wrocław-Strachowice, Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice, Warszawa-Modlin, Warszawa-Okęcie. Od czerwca 2019 r. do końca 2022 r. z bramek ABC skorzystało 4,7 mln podróżnych.

W lotniczych przejściach granicznych znajdują się łącznie 72 bramki z tego 43 na przylot do Polski. W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, posługujący się biometrycznym dokumentami podróży.

Jak wygląda procedura odprawy?

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych podróżny musi wejść do środka. Następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są odciski linii papilarnych i wizerunek twarzy oraz potwierdzane jest czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na II linię kontroli.

Odprawa w bramce ABC krok po kroku:

  • Przygotuj dokument i podejdź do bramki z zieloną strzałką oznaczającą, że bramka jest gotowa do odprawy pasażera
  • Przyłóż paszport do czytnika stroną personalizacyjną ze zdjęciem, a dowód osobisty awersem lub rewersem. Przytrzymaj kilka sekund, aż do pokazania się na ekranie strzałki i otwarcia drzwi bramki
  • Wejdź do środka i stań na wyznaczonym miejscu. Skieruj twarz na skaner, gdzie zostanie wykonane zdjęcie
  • W następnym etapie nastąpi weryfikacja drugiej cechy biometrycznej – odcisków linii papilarnych.
  • Poczekaj aż dane uzyskane z dokumentu zostaną porównane z danymi optycznymi i elektronicznymi, zweryfikowane w bazach teleinformatycznych i sprawdzone w systemach
  • Po pozytywnie zakończonej weryfikacji drzwi bramki otworzą się, co oznacza, że odprawa przebiegła pomyślnie i możesz kontynuować podróż

Bramki automatyczne to szybsza odprawa graniczna. W minionym roku ruch w przejściach lotniczych wzrósł dwukrotnie (w 2022 r. – 16,2 mln, w 2021 r. – 8,2 mln), m. in. w związku ze zniesieniem obostrzeń pandemicznych podróżni znów zaczęli chętnie wybierać podróże lotnicze. Średnio w przejściach lotniczych odprawianych jest codziennie 44,5 tys. podróżnych.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 czerwca 2023