Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

ZUS zwiększa limity dorabiana do emerytury. O ile zwiększy się kwota?

Facebook

Przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Kto na tym skorzysta?

fot. adnowak / pixabay.com

Przypomnijmy, że kwoty zmieniają się co trzy miesiące, dlatego warto sprawdzać je co jakiś czas, zwłaszcza w przypadku osób, które dostają renty oraz wcześniejsze emerytury.

Od grudnia br. do lutego 2023 r. górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód między grudniem a lutym nie powinien być wyższy niż 8424,90 zł brutto

 – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Aby uniknąć przekroczenia limitów przychód nie może przekroczyć 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy będzie wyższy niż 130 procent  tego wynagrodzenia zakład zawiesi wypłatę.

Najniższa granica dorabiania w porównaniu do poprzedniego okresu (wrzesień-listopad) wzrosła o 227,10 zł, a próg 130 procent przeciętnego wynagrodzenia o 421,70 zł.

Jaka jest maksymalna kwota?

Przede wszystkim jest różna dla poszczególnego świadczenia. Od marca 2022 roku do końca lutego 2023 roku wynosi:

  • 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
  • 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 588,19 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba

O limitach muszą pamiętać emeryci będący na wcześniejszej emeryturze i nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny oraz renciści.

Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca wynosi 1338,44 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tzn. bez dopłaty do minimum

 – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które dostają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Nowe limity będą obowiązywać już od 1 grudnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023