Prawie co trzeci Polak w trakcie pandemii znacznie ograniczył aktywność fizyczną, a do tego przytyliśmy średnio o niemal 6 kilogramów.
fot.: Trener Jakub Kulej – treningi-personalne.com
Zapytaliśmy wrocławian czy trudno było im wrócić do sportu po tak długiej przerwie.
Okazuje się jednak, że na niektórych lockdown podziałał motywująco.
Po ponownym otwarciu siłowni nie zauważyłem większego zainteresowania ćwiczeniami – mówi trener personalny, Jakub Kulej.
Nagły powrót do bardzo intensywnego wysiłku może być niebezpieczny dla zdrowia – ostrzega specjalista.
W okolicach 3 tygodni od zaprzestania treningu siłowego zaczynają się wyraźne spadki mięśniowe. Co może oznaczać? Jeżeli wejdziemy na mocny trening, pamiętając, że biegaliśmy tam powiedzmy pół roku, czy tam 8 miesięcy temu 100 kilo na klatkę i jeżeli chcemy wycisnąć tyle, to możemy się mocno zaskoczyć. Co się może stać? Różne kontuzje, przy danym ćwiczeniu angażujemy dany mięsień to ten mięsień może nawet nie wytrzymać. Mogą się pojawić jakieś mikrouszkodzenia, które będą się dłużej leczyły, naderwania, naciągnięcia, problemy w stawach.
Po dłuższej przerwie do ćwiczeń powinniśmy wracać stopniowo.
Nie ma złotej metody na to, z tego względu, że każdy startuje z różnego poziomu, jeżeli osoba, która posiada powiedzmy chęci powrotu, ale gdzieś tam są pewne ograniczenia. Czy to powiedzmy w aparacie ruchu, czy wydolnościowe, zdrowotne, więc ten trening, jakby ta forma powrotu do aktywności sportowej musi być bardzo indywidualna i wdrażana powoli – dostosowana. Trzeba się przez przygotować, nie można się rzucać na głęboką wodę.
Konsultacja ze specjalistą pozwoli przyspieszyć efekty i uniknąć kontuzji – twierdzi trener.
Z każdym podopiecznym, jak zaczynam współpracę przez pierwszy okres – tą osobę obserwuje, musze zobaczyć, sprawdzić przetestować tą osobę, jakie ma zakres ruchów, w jaki sposób sobie radzi na poszczególnych ćwiczeniach, czy są gdzieś jakiś powiedzmy dysfunkcje, jakie te słabsze ogniwa, co trzeba wzmocnić? Dopiero potem możemy zacząć mówić, o treningu np. siłowym czy wdrażać większe ciężary.
Styl życia ma duży wpływ na nasze zdrowie – twierdzą naukowcy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i wyliczają, że przez otyłość, niską aktywność fizyczną i używki żyjemy w zdrowiu o ponad jedną trzecią krócej.