Radio Gra Wrocław

Dziś świętuje Politechnika Wrocławska. Podczas obchodów wręczono prestiżową nagrodę

Fizyk prof. Ido Kaminer został w środę na Politechnice Wrocławskiej uhonorowany Europejską Nagrody im. Stanisława Lema (Lem Prize). Nagroda przyznawana jest młodym naukowcom, których badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość cywilizacji.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska/prof. Ido Kaminer

Kim jest tegoroczny laureat?

Politechnika Wrocławska przyznaje nagrodę od 2021 roku, dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr. Jej laureaci otrzymują 100 tys. zł.

38-letni fizyk prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology specjalizuje się w fotonice, optyce kwantowej, mikroskopii elektronowej sterowanej laserem.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że badania prof. Kaminera stworzyły podstawy makroskopowej elektrodynamiki kwantowej z kwazicząstkami fotonicznymi.

Jego badania przewidują nowe zjawiska występujące w warunkach fizycznych niespotykanych naturalnie, stwarzanych za pomocą inżynierii funkcji falowych materii i fotonów

– mówił prof. Wójs.

Badania prowadzone przez prof. Kaminera mają zastosowanie m.in. w nowoczesnych urządzeniach do diagnostyki medycznej.

Kto może otrzymać nagrodę?

Nagrodę mogą otrzymać naukowcy do 40. roku życia, którzy studiują lub prowadzą badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych i biorą udział w programie Horyzont Europa. Przyznawana jest co roku za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii. Szczególny nacisk kładzie się na technologię, interdyscyplinarność, kreatywność i wizję.

Podczas obchodów święta Politechniki Wrocławskiej wręczono również doktorat honoris causa prof. Marji Makarow z Uniwersytetu Helsińskiego. To specjalistka z zakresu biochemii stosowanej i biologii molekularnej.

Uroczystości święta nauki wrocławskiej, które tradycyjnie przypadają 15 listopada, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem profesorów lwowskich rozstrzelanych przez hitlerowców w lipcu 1941 roku. A także pod tablicami przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej, gdzie w drodze do obozu Sachsenhausen w listopadzie 1939 r. więzieni byli krakowscy uczeni.

Późnym popołudniem odbędzie się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice – Kazimierz Idaszewski.