Radio Gra Wrocław

Golem – humanoidalny robot z Politechniki Wrocławskiej

Robota opartego na ludzkiej anatomii, ze sztucznymi kośćmi i mięśniami, od sześciu lat budują studenci Politechniki Wrocławskiej. W przyszłości ma on wyręczać człowieka w trudnych i niebezpiecznych zadaniach. Inspiracją było szczególnie duże wyzwanie, które ma zostać powierzone humanoidalnemu robotowi. Gdy Golem będzie gotowy, ma zająć się sprzątaniem studenckiego pokoju!

golem_01_2402

Tłumaczy Łukasz Koźlik – pomysłodawca Golema

Przez ostatnie sześć lat udało się stworzyć prototyp prawej ręki. Jak oceniają studenci, jest to najtrudniejsza i najważniejsza część Golema. Sprawne dłonie pozwolą mu na podejmowanie wszystkich zadań, w których może wyręczyć człowieka…

golem_02_2402

Studenci szukają odpowiedzi na pytania związane z Golemem w każdym możliwym miejscu. Jedną z większych trudności do pokonania była choćby kwestia przyczepów ścięgien, które często się zrywały. Studenci zwrócił się więc o pomoc do jednego z profesorów na Uniwersytecie Medycznym, a ten zaprosił ich do prosektorium…

golem_03_2402

Mówi Juliusz Tarnowski – jeden z twórców Golema

Studenci podkreślają, że pracują nad konstrukcją, która może wyręczyć człowieka w trudnych warunkach. Mogłaby więc sprawdzić się tam, gdzie środowisko jest skażone albo nie ma tlenu – np. pod wodą albo idąc dalej – w kosmosie.

golem_04_2402

Robot będzie mógł pracować w środowisku, które jest obecnie przeznaczone dla ludzi, ale nie można dostosować go do maszyn…

golem_05_2402

By praca nad Golemem nabrała rozpędu, studenci muszą zatrudnić kilku pracowników. Już teraz potrzebują programisty programującego wysokopoziomowo. Szukają także inwestora, który wesprze ich projekt. W projekcie uczestniczy też Amadeusz Świerk z Wydziału Elektroniki.

Piotr Krejner
Piotr Krejner