Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Koncert organowy w bazylice św. Elżbiety

Facebook

Dzisiaj o godzinie 19:00 odbędzie się kolejny koncert organowy w bazylice św. Elżbiety na odbudowanych organach Englera. Kto wystąpi tym razem?

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Kim jest?

Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ludomira Różyckiego, w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej. Umiejętność gry na organach rozwijał w latach 2015-2020 pod kierunkiem Macieja Batora. Aktualnie jest uczniem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego, gdzie uczył się w klasie organów Tomasza Głuchowskiego, a obecnie w klasie Piotra Rojka.

Występował w ramach świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans, Schlag Organ Festival, Letnich Koncertów Organowych w Gryfowie Śląskim, czy II Festiwalu Muzycznego „Organy Wielkopolski”. Wykonał ponad 80 recitali i koncertów kameralnych (m.in. we Wrocławiu, Świdnicy, Miejskiej Górce, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy). Jest także czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Zwycięzca XIII Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie, I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w kwietniu 2022 roku, we wrocławskiej OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego, w kategorii organy, zdobył nagrodę̨ I miejsca. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Philippa Lefebvre, Wolfganga Seifena i Ludgera Lohmanna. W październiku 2020 roku z rąk prezydent miasta Świdnicy Beaty Moskal- Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę.

/materiały prasowe/Wydział Komunikacji Społecznej

Co znajdzie się w programie?

W programie koncertu znajdą się utwory Johanna Sebastiana Bacha i Nicolasa Bruhnsa.

Nicolaus Bruhns (1665–1697)

  • Praeludium in e (Gross)

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

  • III Sonata, BWV 527:
  1. AndanteII. Adagio e dolceIII. Vivace
  • Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654
  • Praeludium und Fuge, BWV 552

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024