StartWiadomości Wiadomości dnia

Miasto znów niedoszacowało linii na Popowice, tym razem aż o 100 milionów złotych. Co na to urzędnicy?

O 2 miliony złotych droższa jest oferta krakowskiej firmy ZUE, a prawie 340 milionów oczekuje zawierciański Intercor.

Niektórzy popowiczanie nie wierzą już, że linia w końcu dotrze na osiedle. Inni – wciąż trzymają za nią kciuki:

Tymczasem rzecznik Wrocławskich Inwestycji Marek Szempliński tonuje nastroje. Jak zaznacza – losy inwestycji nie są przesądzone. Jego zdaniem jest zdecydowanie za wcześnie by wyrokować, czy urzędnicy dołożą pieniądze, czy też anulują przetarg i spróbują rozpisać kolejny, już trzeci:

Biuro prasowe ratusza także odmówiło komentarza na temat tego, czy miasto jest gotowe dołożyć brakującą kwotę z budżetu. Rzecznik urzędu, Arkadiusz Filipowski, kazał nam czekać na odpowiedź do zakończenia prac komisji przetargowej.

 

 

Dlaczego jednak inwestycja jest niedoszacowana aż o jedną trzecią? Ceny na rynku budowlanym rosną bardzo szybko – przyznaje Marek Szempliński:

W poprzednim przetargu najtańsza oferta przekraczała założony budżet „jedynie” o 50 mln zł i urzędnicy byli gotowi dołożyć tę kwotę. Okazało się jednak, że w złożonych przez potencjalnego wykonawcę dokumentach były błędy. Trzeba było ją odrzucić. Jedyna poprawna z czterech wówczas złożonych ofert kosztowałaby aż o 123 miliony zł więcej i dlatego miasto powtórzyło postępowanie.

 

Czytaj archiwalny artykuł Radia GRA na temat unieważnienia pierwszego przetargu: Tramwaj na Popowice. Przetarg jednak do powtórki

 

Do inwestycji dołożą się deweloperzy powstających wzdłuż trasy osiedli i kolejarze, którzy chcą zbudować przystanek Wrocław-Szczepin na wiadukcie nad ulicą Długa, który trzeba przebudować. Oni na swoją część postarali się o unijną dotację. Jeżeli inwestycja się opóźni, być może trzeba będzie ją zwrócić…

– mówił jednak jeszcze w maju, podczas podpisywania umowy na dofinansowanie budowy stacji, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

 

Nowa trasa na Popowice ma mieć niespełna 4 kilometry, zacznie się nieopodal mostów Mieszczańskich, pobiegnie ulicami Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką do skrzyżowania z Milenijną.

 

Zostaw komentarz