Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Pisanki i palmy wielkanocne”. Czasowa wystawa w Muzeum Etnograficznym

Facebook

Od 14 marca w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie można oglądać nową czasową wystawę poświęconą obchodom Wielkiej Nocy. Na wystawie nie zabraknie pisanek, palm, baranków z ciasta i gliny czy stroików świątecznych. Dodatkowo 1 kwietnia odbędzie się tradycyjny kiermasz wielkanocny.

/Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Co zobaczymy na wystawie?

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną atrybuty Wielkiej Nocy wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad 40 twórców głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Widzowie zobaczą pisanki precyzyjnie wykonane techniką batikową, rytowniczą i aplikacyjną. A także  jaja oklejane miniaturowymi wycinankami czy rdzeniem sitowia.

/Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Oraz opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich. Zwiedzających z pewnością zachwycą „petrykiwki” i wzory krymsko-tatarskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Na wystawie nie zabraknie również barwnych stroików i palm świątecznych, kwiatów z bibuły, ptaszków z drewna i ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu.

/Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pokazane zostaną także obrazy z kolekcji Muzeum Etnograficznego, których autorami są twórcy nieprofesjonalni, m.in. Bronisław Krawczuk, Władysław Luciński, Jan Pelczarski, Eugeniusz Marzec, Zygmunt Sarna, Andrzej Waligóra.

W tym roku wystawę wzbogacą kartki świąteczne

Tegoroczną ekspozycję wzbogaci prezentacja kartek świątecznych z lat 60. i 70. XX w. z kolekcji prof. Pawła Banasia. Pocztówki zaprojektowali najznamienitsi polscy ilustratorzy:

  • Hanna Balicka-Fribes
  • Antoni Boratyński, Wiesława Grosset
  • Danuta Imielska-Gebethner
  • Maria Orłowska-Gabryś
  • Maria Uszacka
  • Józef Wilkoń
  • Zdzisław Witwicki.

/Muzeum Narodowego we Wrocławiu

W tym roku odbędzie się również kiermasz

Wystawy poświęcone obrzędowości wielkanocnej są organizowane w Muzeum Etnograficznym już od ponad 50 lat. To ważne doświadczenie badawcze i antropologiczne, a także okazja do przyjrzenia się rozwojowi technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych, ich zmianom, kierunkom i artystycznym trendom, którym podlegają

– tłumaczy kuratorka Agnieszka Szepetiuk-Barańska.

Rośnie kolejne pokolenie Dolnoślązaków, którzy nie wyobrażają sobie świętowania Wielkiej Nocy bez odwiedzenia wystawy oraz zakupienia pisanek i palm na kiermaszu, który jest jej swoistym zwieńczeniem. W tym roku kiermasz odbędzie się w sobotę 1 kwietnia, a wystawa będzie prezentowana do 6 kwietnia – niemal do samych świąt Wielkiej Nocy

– podsumowuje kuratorka.

/Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj